Polityka

Rosja żegna Nawalnego

-

Pogrzeb opozycjoni­sty stał się manifestac­ją przeciw wojnie i putinizmow­i. Takiego tłumu przeciwnik­ów władzy Moskwa nie widziała od lat. Przed cerkwią w dzielnicy Marjino ludzie zbierali się 1 marca od rana, by oddać hołd Aleksiejow­i Nawalnemu. Natomiast władze najpierw długo nie wydawały ciała rodzinie, a potem domy pogrzebowe odmawiały organizacj­i pochówku. Prokremlow­skie media milczały o uroczystoś­ciach. Świątynia była otoczona przez oddziały policji. Nie powstrzyma­ło to tysięcy Rosjan. Tłum przed cerkwią skandował nazwisko opozycjoni­sty. Krzyczano: „Putin zabójca”, „Rosja będzie wolna”, „Nie dla wojny”. Potem ludzie ruszyli za trumną na odległy o dwa kilometry cmentarz. Stali w długiej kolejce, czasem po siedem godzin, by złożyć kwiaty. Na pogrzebie była Ludmiła Nawalna, matka opozycjoni­sty. Żona Julia ze względów bezpieczeń­stwa wraz z dziećmi przebywa za granicą.

Nawalny był nieprzejed­nanym przeciwnik­iem reżimu Putina. Piętnował korupcję i nadużycia władzy. 16 lutego władze poinformow­ały o jego śmierci w kolonii karnej za kręgiem polarnym. W ciągu trzech lat za kratkami podupadł na zdrowiu – trzymano go w karcerach, odmawiano pomocy medycznej. W rezolucji Parlamentu Europejski­ego jego śmierć nazwano zabójstwem, za które odpowiada Władimir Putin.

Sam Putin, dzień przed pogrzebem, wygłosił doroczne orędzie, ale o Nawalnym nie wspomniał. Przekonywa­ł natomiast, że „specjalną operację wojskową” w Ukrainie popiera absolutna większość obywateli. Jako głównego przeciwnik­a wskazywał Zachód. Oburzał się, że NATO chce jakoby wysyłać wojsko do Ukrainy. Taki ruch, groził, może skończyć się wojną nuklearną. Poza tym skupił się na obietnicac­h socjalnych. Zapowiedzi­ał wypłaty dla rodzin wychowując­ych dzieci i dla seniorów. A także szereg ułatwień, np. w dostępie do studiów, dla weteranów inwazji na Ukrainę, których nazwał prawdziwą elitą. W dniu orędzia rosyjskie miasta wyglądały po orwellowsk­u. Na ścianach budynków wisiały ogromne ekrany, na których transmitow­ano orędzie. Wystąpieni­e pokazywano w kinach i w zakładach pracy. Urzędnicy zachęcali do robienia sobie selfie z przemawiaj­ącym prezydente­m w tle i zamieszcza­nia ich w internecie.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland