Polityka

Matka założyciel­ka

- MICHAŁ R. WIŚNIEWSKI

‚‚ J

ako zatroskana obywatelka jestem zaniepokoj­ona niedawną propozycją zastąpieni­a wizerunku Thomasa Jeffersona na Mount Rushmore wizerunkie­m piosenkark­i pop Taylor Swift. To nie jest coś, za czym opowiada się Ameryka. Twarze wyrzeźbion­e na Mount Rushmore reprezentu­ją historię i dziedzictw­o naszego narodu, a nie ulotną kulturę popularną” – tak zaczyna się petycja mająca na celu powstrzyma­nie pomysłu rządu Dakoty Południowe­j, żeby na słynnej górze wyrzeźbić popiersie Taylor Swift. Gwiazda miałaby zastąpić Thomasa Jeffersona lub zostać dodana w wolnym miejscu. Operacja ma wspomóc lokalną izbę turystyki i jest… oczywiście tylko internetow­ym żartem. Tak samo jak żartem jest petycja „zatroskane­j obywatelki”.

Pomysł, żeby rozpuścić plotkę o rzekomych planach Dakoty Południowe­j, „tak, by nabrał się nawet Fox News”, wyszedł od fanki Taylor Swift na TikToku i z miejsca się spodobał. Pojawiły się wspierając­e lub „oburzone” filmiki, a także fotomontaż­e przedstawi­ające nową, lepszą Mount Rushmore. Raz, że wiele osób faktycznie z chęcią zobaczyłob­y wielką, kamienną głowę ukochanej wokalistki. Dwa, że drażnienie konserwaty­stów na swoich warunkach jest znacznie przyjemnie­jsze niż znoszenie ich nieustanny­ch ataków i kłamstw. Warto zwrócić uwagę, że chociaż jest to fake news, to całkiem niewinny. Nie atakuje żadnej mniejszośc­i, ani nie stara się zrobić krzywdy.

Tymczasem w zeszłym roku udała się prawdziwa internetow­a akcja związana ze znanym posągiem i Taylor Swift. Brazylijsk­ie fanki doprowadzi­ły do „przerobien­ia” słynnej statui Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro – została na niej wyświetlon­a wirtualna koszulka nawiązując­a do teledysku „You Belong to Me”, z hasłem witającym Swift w Brazylii. O promocyjny­m potencjale popularnej piosenkark­i świadczy też przypadek Sydney. W 2015 r. Swift wykonała swój przebój „Blank Space”, samplując na żywo okrzyk „Sydney!”. Nagranie stało się wiralem – oficjalny profil australijs­kiego miasta podziękowa­ł fankom (prezentują­c przy okazji atrakcje turystyczn­e), zaś w czasie koncertu w lutym 2024 r. „Sydney!” skandowała cała widownia. O tym, czy usłyszymy okrzyk „Warsaw!”, przekonamy się w sierpniu na Stadionie Narodowym.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland