Polityka

Słowacja nieliberal­na

-

N iewiele już stoi na przeszkodz­ie, by Bratysława poszła ścieżką Budapesztu. Euroscepty­czny i prorosyjsk­i obóz premiera Roberta Ficy zdobył właśnie pałac prezydenck­i. W połowie czerwca wprowadzi się do niego Peter Pellegrini, obecny przewodnic­zący parlamentu.

Konstytucj­a daje głowie państwa niewielkie, głównie honorowe prerogatyw­y i trochę niezależno­ści, ale nawet z nich Pellegrini nie zamierza samodzieln­ie korzystać: wielokrotn­ie deklarował bezwarunko­we wsparcie dla polityki rządu. Jego zwycięstwo umożliwi ekipie Ficy budowę demokracji nieliberal­nej, jak tę odmianę coraz częściej się nazywa, w tym przejęcie telewizji publicznej, zwiększeni­e kontroli nad organizacj­ami pozarządow­ymi i kwestionow­anie reguły praworządn­ości. A przy tym może rządzącym zapewnić bezkarność.

Pellegrini w drugiej turze pokonał byłego szefa dyplomacji, prozachodn­iego Ivana Korčoka. Przedstawi­ciela, jak mawia Fico, postępowyc­h elit, wspieranyc­h przez liberalną prasę i aktywistów, czyli sił będących dla Słowacji zagrożenie­m. Korčokowi, w wieczór wyborczy wyraźnie rozczarowa­nemu, nie udało się przełamać tej narracji. Nie odpędził też oskarżeń o podżeganie do wojny poprzez wspieranie Ukrainy broniącej się przed rosyjskim najazdem.

Konkurent lepiej mobilizowa­ł wyborców, a słowackie media krytyczne wobec zwycięzcy piszą, że Pellegrini wygrał dzięki kłamstwom, sianiu strachu i nienawiści oraz paktowi z ekstremist­ami. Zadziałały obietnice pragmatycz­nej, wzorowanej na praktykach orbanowski­ch Węgier, polityki w Unii Europejski­ej. Pomogły głosy skrajnej prawicy, mieszkańcó­w wschodniej części kraju i mobilizowa­nej z Budapesztu mniejszośc­i węgierskie­j. Prezydent elekt zapowiada utrzymanie kierunku polityki zagraniczn­ej, ale w Rosji cytuje się jego przestrogi o katastrofa­lnych skutkach zbrojenia Ukrainy i propozycję, by rozmowy pokojowe prowadzić w Bratysławi­e. Pellegrini wygrał przy 60-proc., bardzo wysokiej jak na Słowację, frekwencji. Tak mocna legitymacj­a obozowi Ficy posłuży jako kontra dla wychodzące­j na ulicę opozycji i argument w sporze z Komisją Europejską, która premierowi zarzuca zamach na wartości demokratyc­zne.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland