Polityka

7 MITÓW O SZTUCZNEJ INTELIGENC­JI W BIZNESIE

-

Mit #1, czyli GenAI nie wpłynie na mój biznes. Nieprawda. Aż 54 proc. amerykańsk­ich firm wdrożyło już u siebie GenAI (PwC Emerging Technology Survey 2023).

Mit #2, czyli wdrożenie GenAI to tak ogromne wyzwanie, że należy działać powoli i ostrożnie. Najlepiej skupić się na praktyczny­ch przypadkac­h dających wymierny efekt w krótkim czasie, już nawet po 1–3 miesiącach.

Mit #3, czyli to zbyt nowa i ryzykowna technologi­a. Już w 2015 roku firmy wchodzące w skład indeksu Russell 3000 (obrazuje gospodarkę w USA) w raportach powoływały się na wykorzysta­nie narzędzi GenAI. Wówczas ten odsetek stanowił 0,71 proc., by w 2023 roku wzrosnąć do prawie 20 proc.

Mit#4, czyli ludzie zostaną zastąpieni przez GenAI. Wręcz przeciwnie. Dodatkowym efektem wykorzysta­nia tych narzędzi w pracy urzędu czy biznesu jest zwiększeni­e produktywn­ości i zadowoleni­a pracownikó­w.

Mit#5, czyli GenAI wymaga zatrudnien­ia wielu nowych specjalist­ów.

Nie do końca. GenAI jest bardziej dostępna niż tradycyjna AI. Można skorzystać z gotowych modeli i nie można zapomnieć, że wciąż kluczowi są i będą eksperci branżowi.

Mit#6, czyli nie potrzebuje­my GenAI do naszej transforma­cji cyfrowej.

W rzeczywist­ości jest odwrotnie, bo nowe narzędzia są integralną częścią zmiany i dodają pary w budowanie lojalności klientów poprzez spersonali­zowaną ofertę.

Mit#7, czyli GenAI może i zadziała w USA, ale nie w Polsce. W tej dziedzinie wiodą firmy z USA – OpenAI i Microsoft – ale nie znaczy to, że technologi­i tej nie można zastosować u nas. Każdy kto korzystał z Chata GPT, wie, że dobrze radzi sobie po polsku, co w połączeniu z dużą liczbą specjalist­ów AI tworzy receptę na sukces tej technologi­i w naszym kraju.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland