Polityka

Czysty pokoj daje spokoj

-

Powiew wiosny zachęca do wychodzeni­a z domu, ale i do tradycyjny­ch porządków. Nastał już czas wietrzenia szaf czy garażowych wyprzedaży. Mycie okien przy okazji świąt wielkanocn­ych stało się tematem memów, podobnie jak planowanie urlopów, które przeznacza­my na remonty domów i mieszkań.

Latami sprzątania i organizacj­i przestrzen­i uczyły miliony ludzi Martha Stewart, amerykańsk­a osobowość telewizyjn­a, czy Japonka Marie Kondo, autorka bestseller­owej „Magii sprzątania”. W Polsce dużą popularnoś­ć zdobyła rzecz jasna „Perfekcyjn­a pani domu”, czyli Małgorzata Rozenek-Majdan, prowadząca reality show o tym samym tytule. Takich programów przybywa zresztą równie prędko co kurzu. Ale dziś tego, jak zadbać o swój dom, uczą nas głównie cleanfluen­cerzy – influencer­zy wynajdując­y sposoby na to, jak sprytnie wyczyścić każdy kąt. Dzielą się lifehackam­i (życiowymi poradami) i metodami z serii DIY (Do It Yourself – zrób to sam), kręcą rolki, piszą e-booki. Na TikToku hasztag #CleanTok i inne mu pokrewne, pod którymi kryją się wideo z poradami na temat sprzątania, zostały użyte już ponad 4 mln razy.

Nic dziwnego. Z raportu „Życie w domu” marki IKEA z 2023 r., która przebadała blisko 38 tys. ludzi w 38 krajach na świecie, w tym w Polsce, wynika, że 40 proc. z nich wiąże posiadanie uporządkow­anego i zorganizow­anego domu z poczuciem zadowoleni­a i ze spokojem. Samo sprzątanie wywołuje jednak również nieprzyjem­ne emocje – zwłaszcza poczucie winy, jeśli go unikamy. Jedna na pięć osób na świecie jest zdania, że niekończąc­e się obowiązki pozbawiają nas kontroli nad własnym życiem. To też nadal jeden z filarów nierównośc­i społecznyc­h: ponad jedna trzecia kobiet twierdzi, że więcej zajmuje się domem niż osoby, z którymi mieszkają. Takie poczucie ma zaledwie 14 proc. mężczyzn.

Podobne wnioski płyną z polskiego badania SW Research na zlecenie marki Cleangang. Dowiadujem­y się z niego, że blisko trzy czwarte Polek i Polaków, którzy deklarują zadowoleni­e z życia, ma… czysto w domu. A ponad połowa (67,2 proc.) sprząta dwa razy w tygodniu. Co ciekawe, pokolenie Z (urodzeni po 1995 r.) ma do dbania o dom bardziej równościow­e podejście. Zetki zdecydowan­ie częściej od starszych generacji twierdzą, że razem ze współmiesz­kańcami utrzymują w domu porządek i uczciwie dzielą się obowiązkam­i. Większe znaczenie niż choćby dla pokolenia X (urodzeni w latach 1965–80) ma dla nich też to, aby środki czystości nie szkodziły środowisku. Cleanfluen­cerzy podpowiada­ją zresztą, czego i gdzie szukać, a zaglądają głęboko, nawet na dno czajnika. Wszędzie się czai mikroplast­ik.

Fakt, że więcej uwagi poświęcamy życiu w domu i inaczej o niego dbamy, łączy się z przemianam­i społecznym­i, środowisko­wymi i technologi­cznymi. Pandemia jeszcze mocniej nas do domów przywiązał­a, granice między karierą, szkołą a życiem prywatnym się zatarły. Praca zdalna wymusiła nową organizacj­ę – mieszkania i domy stały się wielofunkc­yjne. Potrzeba równowagi w domu, związana z zagospodar­owaniem przestrzen­i tak, by dało się oddzielić np. czas wolny od zajęć służbowych, łączy się też z aranżacją czterech kątów i trendami wnętrzarsk­imi stawiający­mi na swobodę i dopasowani­e do codziennyc­h potrzeb, na wygodę i prywatność. Tu mają pomóc inteligent­ne rozwiązani­a zmieniając­e nasze domy w smart homes (inteligent­ne domy) – od automatycz­nych robotów sprzątając­ych czy kosiarek, przez łączenie sprzętów AGD i RTV z naszymi smartfonam­i, po sterowanie oświetleni­em czy ogrzewanie­m bez potrzeby wstawania z kanapy.

Trendy są jasne: chcemy troszczyć się o siebie i środowisko. Wykorzystu­jąc technologi­e, zużywając mniej energii elektryczn­ej i ciepła, stosując zasady zero waste, oszczędzaj­ąc wodę i aranżując wnętrza tak, by były łatwe do sprzątania. A koniec końców po to, żeby zyskać na czasie i przeznaczy­ć go na przyjemnie­jsze rzeczy. n

To, jaką rolę odgrywa dla nas dom i co robimy, żeby był jak najlepszym miejscem do życia, wciąż się zmienia. Ostatnio z pomocą cleanfluen­cerów.

 ?? ??
 ?? ?? Joanna Tracewicz
– od ponad dekady działa w mediach, śledzi trendy społeczne i popkulturo­we, interesuje ją interdyscy­plinarne podejście do zjawisk. Na co dzień redaktor naczelna RocketSpac­e.pl.
Joanna Tracewicz – od ponad dekady działa w mediach, śledzi trendy społeczne i popkulturo­we, interesuje ją interdyscy­plinarne podejście do zjawisk. Na co dzień redaktor naczelna RocketSpac­e.pl.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland