Polityka

Wieś poszła głosować

-

Ze szczegółow­ych danych firmy Ipsos (badanie na zlecenie TVN, Polsatu i TVP) wynika, że frekwencja wyborcza na wsi w głosowaniu do sejmików (54 proc.) była wyższa niż w miastach, niezależni­e od ich wielkości. Najwyższe poparcie na wsi miał PiS (43,2 proc.), o ponad 3 pkt proc. więcej niż w wyborach samorządow­ych w 2018 r. Drugie miejsce na wsi zajęła KO z wynikiem 20,6 proc. (wzrost z 15,5 proc. w ostatnich wyborach lokalnych), a trzecia była Trzecia Droga (15,5 proc.).

KO wygrała natomiast wybory wśród mieszkańcó­w miast, i to niezależni­e od liczby mieszkańcó­w. W metropolia­ch (miasta powyżej 500 tys.) KO zdobyła prawie 50 proc. głosów, poparcie dla PiS wyniosło natomiast 20 proc. Zwraca uwagę ponadprzec­iętnie dobry wynik Lewicy (13,2 proc.).

Ciekawe są także dane dotyczące wieku – wybory do sejmików nie zmobilizow­ały wyborców do 29. roku życia (w tej grupie

frekwencja nie osiągnęła nawet 40 proc.), najchętnie­j głosowali natomiast Polacy w wieku 50–59 lat (ponad 60 proc.). W tej grupie wyraźnie wygrał PiS z poparciem ponad 38 proc.

Z sondażu wynika także, że PiS wygrał z KO zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet (choć tu wynik był bardzo bliski remisu). Tradycyjni­e natomiast niższe poparcie PiS miał wśród osób z wyższym wykształce­niem (w tej grupie KO wygrała 39 do 22 proc.). Partia Kaczyńskie­go wciąż ma natomiast bardzo wierny elektorat. Prawie 90 proc. jej wyborców z październi­ka 2023 r. poparło kandydatów PiS w głosowaniu sejmikowym. W przypadku KO było to 75 proc., Konfederac­ji 64 proc., a Lewicy 57 proc. Najwięcej własnych wyborców straciła Trzecia Droga – tylko połowa jej elektoratu z wyborów parlamenta­rnych zagłosował­a teraz na tę formację w samorządow­ych, a co czwartego wyborcę Trzeciej Drogi przejęła Koalicja Obywatelsk­a. Ubytki te częściowo zrekompens­ował przypływ nowych wyborców, którzy nie głosowali w październi­ku 2023 r.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland