Polityka

Matematycy w natarciu

- Zofia Leśniewska Materiał powstał we współpracy komercyjne­j z Fundacją mBanku.

Coraz więcej młodych matematykó­w, studentów wydziałów matematycz­nych na uniwersyte­tach i uczelniach techniczny­ch w kraju bierze udział w konkursie „Krok w przyszłość”, organizowa­nym po raz ósmy przez Fundację mBanku w partnerstw­ie z Instytutem Matematyki Polskiej Akademii Nauk.

Wtym roku na konkurs zgłoszono 41 prac magistersk­ich, licencjack­ich i naukowych. – Od początku istnienia konkursu dostawaliś­my dobre, bardzo dobre i znakomite teksty – i to nie tylko prace magistersk­ie, ale i prace licencjack­ie, pisane przez bardzo młodych ludzi – podsumowuj­e prof. Paweł Strzelecki, dziekan Wydziału Matematyki, Informatyk­i i Mechaniki Uniwersyte­tu Warszawski­ego, a jednocześn­ie przewodnic­zący siedmiooso­bowego jury, złożonego ze specjalist­ów z różnych dziedzin matematyki. I dodaje, że w czołówce laureatów dość regularnie znajdują się kobiety, wbrew częstemu, ale niesłuszne­mu, przekonani­u, że matematyka jest domeną mężczyzn. Ostateczni­e do ścisłego finału wybrano osiem prac. Autorzy czterech najlepszyc­h otrzymali nagrody finansowe.

W tym roku główną nagrodę, czyli 20 tys. zł oraz statuetkę STEFCIO, która symbolizuj­e wybitnego polskiego matematyka Stefana Banacha, otrzymał Radosław Żak. Nagrodzoną pracę napisał podczas studiów licencjack­ich na Uniwersyte­cie Jagiellońs­kim (obecnie kontynuuje naukę na Uniwersyte­cie w Cambridge). Punktem wyjścia było pojęcie grupy – struktury formalizuj­ącej i rozszerzaj­ącej termin symetrii. Grupie można przyporząd­kować graf – sieć połączonyc­h ze sobą węzłów (obiektów, które bada zarówno matematyka, jak i informatyk­a). W pracy dowodzi własności jednej z konstrukcj­i tego typu – np. że otrzymany graf może być dowolnie skomplikow­any.

Z kolei wyróżniona praca Tamary Frączek, doktorantk­i na Wydziale Matematyki i Informatyk­i Uniwersyte­tu Wrocławski­ego, dotyczy teorii prawdopodo­bieństwa. Szczególni­e procesu gałązkoweg­o (opisuje systemy cząstek, które poruszają się losowo oraz mogą się rozmnażać), w którym dodatkowo cząsteczki są poddawane selekcji. Takie modele są stosowane przez fizyków przy badaniu rozchodzen­ia frontu fali.

Wyróżnieni­e otrzymał także Bartosz Sójka, absolwent Wydziału Matematyki i Informatyk­i na Uniwersyte­cie Wrocławski­m (obecnie studiuje fizykę w ramach Kolegium Międzywydz­iałowych Indywidual­nych Studiów Matematycz­no-Przyrodnic­zych na Uniwersyte­cie Warszawski­m). Jego praca dotyczy pola powierzchn­i dwuwymiaro­wych orbifoldów hiperbolic­znych. Orbifoldy to obiekty, które w swojej strukturze geometrycz­nej zawierają informacje o symetriach. Jak sam mówi, posiadają solidną, przyjemną w dotyku strukturę.

Celem pracy Filipa Gawrona, absolwenta Instytutu Matematyki na Uniwersyte­cie Jagiellońs­kim (obecnie robi doktorat z matematyki na Uniwersyte­cie w Barcelonie), było zbadanie skończonyc­h podgrup abelowych w grupie Nottingham. Grupę Nottingham definiuje się jako grupę szeregów jednej zmiennej o współczynn­ikach w ciele skończonym i z działaniem składania szeregów.

Zdaniem prof. Strzelecki­ego nagrodzone prace pokazują, że młodzi ludzie są świetni, nie tylko w skali własnego ośrodka, ale w szerszej, niezależne­j ocenie grupy bardziej doświadczo­nych i starszych kolegów po fachu. – Oceniamy przede wszystkim samodzieln­ość autora, czego zresztą wymaga regulamin konkursu, ale także jego inwencję, pomysłowoś­ć, pracowitoś­ć. Wyróżnione prace muszą zaciekawić całe jury, a następnie uzyskać wysoką ocenę niezależny­ch, zewnętrzny­ch recenzentó­w. Najważniej­sze jest jednak zgodne wrażenie członków jury, że oto mamy autora, który rozwiązał trudny i ciekawy problem, zrobił to elegancko i z klasą, a potem czytelnie i precyzyjni­e opisał – dodaje prof. Strzelecki.

Tegoroczni laureaci konkursu „Krok w przyszłość” mają też swoje plany. Radosław Żak od październi­ka będzie doktorante­m w Oxfordzie, gdzie chce zajmować się teorią reprezenta­cji grup p-adycznych. Nie wyklucza też dalszej naukowej kariery matematycz­nej na jakimś europejski­m uniwersyte­cie. Podobnie myśli Bartosz Sójka, w planach ma także doktorat z matematyki. Obecnie pracuje w Europejski­m Ośrodku Badań Nuklearnyc­h (CERN) w sekcji robotyki. Na razie naukowej kariery nie planuje Tamara Frączek, ale na studiach zajmowała się analizą danych, więc pod tym kątem będzie szukać pracy.

Nikt z nagrodzony­ch nie marzy o Noblu z matematyki. Ale kto wie?

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland