Polityka

Sejmiki, marszałkow­ie i jeden joker

- WBS

Kadencja władz samorządow­ych kończy się 30 kwietnia, a pierwsze sesje wybranych 7 kwietnia sejmików odbędą się na początku maja. Wtedy też radni wybiorą marszałków i przewodnic­zących sejmików. Potyczkę o sejmiki na poziomie ogólnopols­kim wygrał PiS z rekordowym wynikiem w historii wyborów lokalnych w Polsce (34,27 proc.). Partia Kaczyńskie­go ma 239 radnych wojewódzki­ch. Druga była KO (30,59 proc., 210 mandatów), a trzecia – Trzecia Droga (14,25 proc., 80 radnych, w tym zdecydowan­a większość z PSL). Pozostałe komitety ogólnopols­kie odegrały rolę drugoplano­wą: Konfederac­ja (7,23 proc.) zdobyła sześć mandatów, Lewica (6,32 proc.) – osiem, a Bezpartyjn­i Samorządow­cy (3,01 proc.) – trzy. Z komitetów lokalnych ważni będą tylko Śląscy Samorządow­cy (dawniej Mniejszość Niemiecka), którzy w woj. opolskim wprowadzil­i pięcioro radnych.

Zwycięstwo PiS wygląda mniej okazale, gdy spojrzymy na poszczegól­ne województw­a. Tę kadencję prawica zaczynała z władzą w ośmiu regionach, teraz samodzieln­ą większość ma tylko w czterech: na Podkarpaci­u (marszałkie­m pozostanie zapewne Władysław Ortyl), w lubelskim (tu też nie zanosi się na zmianę marszałka, którym jest Jarosław Stawiarski), świętokrzy­skim (nową marszałkin­ią może zostać Renata Janik) i małopolski­m (tu raczej dojdzie do zmiany marszałka, bo dotychczas­owy – Witold Kozłowski – ma wielu wrogów w PiS). Decyzje o marszałkac­h z PiS podejmie komitet polityczny partii, do rozstrzygn­ięcia pozostają też lokalne układy z Konfederac­ją.

W 11 z 16 województw rządzić natomiast będzie KO z koalicjant­ami, głównie z TD, ale także Lewicą oraz Śląskimi Samorządow­cami (Opolszczyz­na). Nowym marszałkie­m na Śląsku będzie zapewne poseł KO Wojciech Saługa, w przejętym od PiS woj. łódzkim jedną z kandydatek na marszałkin­ię jest wiceprezyd­entka Łodzi Joanna Skrzydlews­ka (KO). Na Mazowszu PSL nie wyobraża sobie życia bez Adama Struzika, który jest marszałkie­m od 2001 r. i uzyskał rekordowy wynik pod względem liczby głosów (prawie 75 tys.). Stanowisko zachowa zapewne także Olgierd Geblewicz (KO), marszałek woj. zachodniop­omorskiego od 2010 r.

Na sejmikowej mapie szarą plamą jest na razie Podlasie, gdzie PiS zdobył 15 mandatów, KO i TD – 14, a jednego radnego wprowadził­a Konfederac­ja. Jest nim b. działacz Porozumien­ia Jarosława Gowina Stanisław Derehajło. Tu możliwe są różne rozstrzygn­ięcia. Jeśli nie dojdzie do wyłonienia większości zdolnej wybrać władze województw­a, konieczne będą przyspiesz­one wybory (podobnie jak w 2007 r., gdy również na Podlasiu doszło do takiego pata).

Sejmiki są dla partii bardzo istotne – decydują o budżecie regionu (od niecałego 1 mld zł do prawie 7 mld w przypadku największe­go Mazowsza) i są kopalnią stanowisk w instytucja­ch podległych władzom wojewódzki­m.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland