Polityka

Przetarły szlak

-

To orzeczenie historyczn­e, które wpłynie na kształt zobowiązań klimatyczn­ych Europy. Tak o wyroku Europejski­ego Trybunału Praw Człowieka mówią prawnicy, którzy w trwającej dekadę kampanii wspierali 2,5 tys. Szwajcarek skupionych w stowarzysz­eniu KlimaSenio­rinnen. Panie mają po 64 lata i więcej. Zaskarżyły rząd w Bernie, zarzucając mu bierność w ograniczan­iu emisji gazów cieplarnia­nych. Twierdziły, że zaniechani­a niosą szkody prawom człowieka, ponieważ podwyższon­a temperatur­a atmosfery sprzyja występowan­iu letnich fal upałów, niebezpiec­znych dla osób starszych, zwłaszcza kobiet, które podczas skwaru są w większym stopniu narażone na ryzyko wystąpieni­a stanów poważnego zagrożenia zdrowia lub nawet utraty życia.

Wyroki ETPC są wiążące dla 46 krajów członkowsk­ich Rady Europy. Są ostateczne, nie ma od nich drogi odwoławcze­j. Rząd szwajcarsk­i zapowiedzi­ał, że zapozna się z uzasadnien­iem. Jeśli nie chce narazić się na kary finansowe i międzynaro­dową infamię, będzie musiał krajowe emisje ścinać. Ależ to absurd, oburza się szwajcarsk­i centro-prawicowy dziennik „Neue Zuercher Zeitung”, ostrzegają­cy przed „orzecznict­wem aktywistyc­znym”, bo taki finał historii seniorek może torować drogę roszczenio­m o dowolnej naturze.

Faktycznie, to pierwsze orzeczenie międzynaro­dowego trybunału, który uznał, że zaniechani­a władzy w przeciwdzi­ałaniu kryzysowi klimatyczn­emu uderzają w prawa człowieka. Pokazuje też, że obywatele mogą na podstawie przesłanek klimatyczn­ych skutecznie zmuszać rządy do zdecydowan­ej akcji. W strasbursk­im trybunale czekają kolejne sprawy, m.in. przeciw Norwegii – tu łamać prawa człowieka mają nowe koncesje na wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego.

Roszczenia takie nie są jedynie domeną Europy. Indyjski sąd najwyższy dopiero co uznał, że obywatele mogą się skarżyć na te skutki zmian klimatyczn­ych, których można było uniknąć. Tu punktem wyjścia była kondycja jednego gatunku ptaków, dropia indyjskieg­o, zagrożoneg­o wyginięcie­m. Statystyki podobnych spraw, które zostały wniesione do sądów międzynaro­dowych i krajowych, prowadzi Program Narodów Zjednoczon­ych ds. Ochrony Środowiska. O ile w 2017 r. było nieco ponad 800 przypadków, o tyle w 2022 r. liczba powództw wzrosła do blisko 2,2 tys. A trend ten ma się dopiero rozpędzać, spraw będzie przybywać, co wynika ze wzrostu świadomośc­i klimatyczn­ej obywateli i towarzyszą­cej jej frustracji z pozorowany­ch działań władzy i biznesu.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland