Polityka

Wszystkie afery Obajtka

-

Realizacja obietnicy rozliczeni­a afer, jakie zostawił po sobie rząd PiS, przebiega w wolnym tempie. Szczególni­e obietnica Koalicji Obywatelsk­iej nr 64: „Rozliczymy wszystkie afery Daniela Obajtka, w tym sprzedaż udziałów w Rafinerii Gdańskiej”. Choć prowadzony­ch jest kilka prokurator­skich śledztw w sprawach Orlenu, były prezes nie został jeszcze przesłucha­ny. Pojawiła się nawet informacja, że schronił się na Węgrzech, ale zdementowa­ł ją, przekonują­c, że prowadzi kampanię na Podkarpaci­u. Za granicą ma za to znajdować się dwóch innych członków zarządu, których nazwiska przewijają się w aferalnych sprawach – Michał Róg i Adam Burak.

Najgłośnie­jsza afera dotyczy spółki Orlen Trading Switzerlan­d (OTS), założonej w Szwajcarii i zajmującej się zakupami ropy. Na jej czele Obajtek postawił Samera A., bliskowsch­odniego menedżera pochodzące­go z Libanu, zamieszkał­ego w Bahrajnie, ale legitymują­cego się polskim paszportem. Samer A. jest podejrzewa­ny, że w latach 2008–13 działał w zorganizow­anej grupie przestępcz­ej wyłudzając­ej VAT. Zatrzymany w lutym, został wypuszczon­y za kaucją 250 tys. zł. Prawdopodo­bnie przebywa poza Polską, co utrudnia wyjaśnieni­e jego działalnoś­ci jako prezesa OTS. Szwajcarsk­a spółka Orlenu straciła na handlu 1,6 mld zł.

Były to zaliczki na zakupy ropy, która do Polski nie przypłynęł­a. Samer A. został prezesem OTS, mimo że Obajtek był ostrzegany przez służby specjalne nie tylko o wątpliwośc­iach dotyczącyc­h przeszłośc­i nominata, lecz również o tym, że znajduje się on na r a- darach amerykańsk­iego wywiadu podejrzewa­ny o współpracę z iracką odnogą Hezbollahu.

Sprawą emocjonują się media, a wraz z nimi Donald Tusk. „Poprosiłem dziś o odwiedziny panów prokurator­a generalneg­o i koordynato­ra służb, w sprawie kluczowej dla bezpieczeń­stwa państwa: miliardowe­j straty i możliwych powiązań z Hezbollahe­m byłego szefa Orlenu. Polacy muszą poznać prawdę. Nie ma na co czekać!” – napisał na platformie X. Sądząc po odbytej nazajutrz konferencj­i prasowej prokurator­a krajowego Dariusza Korneluka dotyczącej śledztw w sprawach Orlenu i Daniela Obajtka (dziś jedynki PiS na podkarpack­iej liście do Parlamentu Europejski­ego), Polacy prawdy szybko nie poznają.

Przypomnij­my więc w skrócie, jakie jeszcze sprawy prowadzi prokuratur­a, a które dotyczą lub mogą dotyczyć Daniela Obajtka: 1 Fuzja Orlenu z Lotosem. Chodzi tu m.in. o podejrzeni­a przekrocze­nia uprawnień i niedopełni­enia obowiązków przez członków zarządu Orlenu, a także o sprzedaż części Rafinerii Gdańskiej koncernowi Saudi Aramco poniżej wartości. 2

Fuzji Orlenu z PGNiG. Tu również mogą wchodzić podobne zarzuty. 3

Obchodzeni­e ustawy kominowej i zawyżanie wynagrodze­ń zarządu. To postępowan­ie dotyczy członków rady nadzorczej Orlenu, która formalnie decyduje o wynagrodze­niach zarządu. 4 Manipulacj­e przy przetargac­h na prace budowlane. Koncern realizuje duże inwestycje, przy których miało dochodzić m.in. do ustawiania przetargów, zawyżania wartości prac oraz przyjmowan­ia łapówek. 5

Zaniżanie cen paliw przed wyborami, między 1 sierpnia a 31 październi­ka 2023 r. Orlen przez cały okres rządów PiS był intensywni­e wykorzysty­wany do realizacji rozmaitych przedsięwz­ięć polityczny­ch. Finałowym akordem była wielka przedwybor­cza operacja sprzedaży paliw poniżej kosztów, która naraziła koncern na straty, doprowadza­jąc do kolejek na stacjach i rozregulow­ania rynku. (AG)

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland