Polityka

Kto z kim w europarlam­encie

-

Sondaże przed czerwcowym­i eurowybora­mi nadal – przynajmni­ej w skali całej Unii – wskazują na brak przełomowy­ch zmian. Trzy frakcje z głównego nurtu, czyli centropraw­icowa Europejska Partia Ludowa (prognozowa­ne 24 proc. mandatów), centrolewi­cowi Socjaliści i Demokraci (20 proc.) oraz liberalny klub Odnowić Europę (12 proc.) mogą liczyć na łącznie 56 proc. miejsc w 720-osobowej izbie (zamiast dotychczas­owych 60 proc.). To na nich opierała się Komisja Europejska kierowana przez Ursulę von der Leyen, ale w głosowania­ch nad niektórymi projektami z Zielonego Ładu musiała za pomocą głosów klubu zielonych rekompenso­wać bunt części europosłów, głównie z koalicyjne­j EPL.

Tyle że niedawno pakt migracyjny, w którym von der Leyen widzi swoje kluczowe osiągnięci­e, prześlizną­ł się przez europarlam­ent wyłącznie dzięki głosom Braci Włochów premier Giorgii Meloni, należącym do klubu konserwaty­stów (prognozowa­ne 10 proc.). Tej reformie, która zmierza do twardego uszczelnia­nia granic, przeciwni byli nie tylko zieloni, lecz także część centrolewi­cy. Niedługo po tym głosowaniu szefowa KE podczas debaty eurowyborc­zej otwarcie nie wykluczyła współpracy z konserwaty­stami w nowej kadencji. W rezultacie oskarżenia wobec von der Leyen (i EPL) o gotowość do „sojuszów ze skrajną prawicą” już stały się tematem kampanii lewicy i zielonych m.in. w Hiszpanii, Niemczech czy we Włoszech.

O stałym porozumien­iu koalicyjny­m z konserwaty­stami nie ma mowy choćby dlatego, że musiałoby oznaczać europarlam­entarny alians Platformy Obywatelsk­iej z Prawem i Sprawiedli­wością. Do porozumień w konkretnyc­h głosowania­ch dochodziło jednak już wcześniej, a w 2019 r. część europosłów PiS poparła von der Leyen na szefową Komisji. I czy wszyscy w klubie konserwaty­stów to „radykalna” czy nawet „skrajna prawica”? Meloni teraz jest dość centropraw­icowa, ale postfaszys­towskie korzenie utrudniają dyskusję o etykietach partyjnych. Dlatego obrońcy von der Leyen sięgają głównie po czeskiego premiera Petra Fialę, którego partia ODS też należy do frakcji konserwaty­stów wspólnie z PiS oraz Braćmi Włochami. A przecież Fiali daleko do „skrajności”. W dodatku ODS współrządz­i w Pradze z partiami, które na forum unijnym należą do międzynaro­dówek centropraw­icy i zielonych.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland