Polityka

Grypa japiszonów

-

ME/CFS – skrót nazwy zespołu przewlekłe­go zmęczenia (ang. chronic fatigue syndrom). Jej pierwsza część (ME – myalgic encephalom­yelitis) ma uwypuklać ból mięśni (myalgic) pod wpływem procesu zapalnego ośrodkoweg­o układu nerwowego, a więc mózgu i rdzenia (encephalom­yelitis). To ukłon w stronę pierwszych naukowych opisów tej choroby, datowanych na 1955 r., kiedy w londyńskim Royal Free Hospital wybuchła wśród personelu epidemia, która objęła blisko 300 osób. Cierpiały one na znużenie, bóle mięśni, zawroty głowy, omdlenia, potliwość. Obiektywne dowody zajęcia procesem zapalnym mózgu i rdzenia pojawiły się w 2. i 3. tygodniu choroby.

W 1994 r. opracowano kryteria rozpoznani­a, choć do dzisiaj nie ma testu ani biomarkeró­w, na podstawie których można by stawiać diagnozę (mówi się więc jedynie o koniecznoś­ci występowan­ia, bez związku z innymi chorobami, zmęczenia przez co najmniej 3–6 miesięcy, plus takich objawów, jak omdlenia, brak tolerancji wysiłku, zawroty głowy, ból). W 2016 r. w Stanach Zjednoczon­ych zaczęto stosować skrót SEID (systematic exertion intoleranc­e disease) dla podkreślen­ia ogólnoustr­ojowej nietoleran­cji wysiłku, ale brak w tej nazwie tła zapalnego ograniczył jej upowszechn­ienie.

Sporą popularnoś­cią wśród pacjentów cieszy się autoironic­zne określenie Yuppie

Flu (w wolnym tłumaczeni­u: grypa japiszonów), użyte po raz pierwszy w latach 80. XX w. w kontekście skarżącego się na zmęczenie, zaburzenia snu i koncentrac­ji przeciążon­ego pracą młodego pokolenia. CFS rzeczywiśc­ie dopada na ogół ludzi w wieku 25–45 lat, prowadzący­ch aktywny tryb życia, ale ich dolegliwoś­ci nie ustępują po krótkiej regeneracj­i ani urlopie.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland