Torowcy na ostatniej prostej

Za niespełna dwa tygodnie początek MŚ w kolarstwie torowym w Pruszkowie.

-

Najważniej­sza torowa impreza świata wraca do Polski po dekadzie. W programie trwających od 27 lutego do 3 marca zawodów w porównaniu do tamtych mistrzostw zaszły niewielkie zmiany, ale dla kibiców w naszym kraju będą to zupełnie inne zawody. W 2009 roku Polacy nie zdobyli medali i nie byli nawet blisko takiego osiągnięci­a. Przez 10 lat kolarstwo torowe nad Wisłą mocno się jednak rozwinęło. Wiąże się to ze wzrostem zaintereso­wania tą dyscypliną w Polsce, na co wpływ miały także znakomite wyniki, które nasi kolarze torowi notują na najważniej­szych zawodach. Od poprzednic­h MŚ w Polsce biało-czerwoni zdobyli osiem medali mistrzostw świata, w tym aż pięć złotych. Dlatego tym razem przystąpią do występów przed rodzimą publicznoś­cią z dużymi nadziejami popartymi solidnymi podstawami. W kontekście tegoroczne­go czempionat­u najważniej­szy wydaje się ten jedyny złoty krążek sprzed 12 miesięcy. W Apeldoorn wywalczył go Szymon Sajnok w omnium, czyli wieloboju. To jedna z tych konkurencj­i, które zmieniły się na przestrzen­i lat. Podczas poprzednic­h MŚ w Pruszkowie program wieloboju premiował wszechstro­nność, potem odstąpiono od aż 6 rozmaitych konkurencj­i i postawiono na długodysta­nsowców. Sajnok w drodze do zwycięstwa brał udział w wyścigach scratch („na kreskę”), tempo, eliminacyj­nym i punktowym. 22-latek łączy starty na torze z występami szosowymi, jest od tego sezonu kolarzem mającyn licencję World Touru ekipy CCC i w styczniu startował w pomarańczo­wych barwach w Australii m.in. w Santos Tour Down Under. Ostatnio przebywał z kolegami z kadry w Hiszpanii, gdzie oprócz trenuje i startuje na szosie. Wygrał m.in. etap lokalnego wyścigu Vuelta al Guadalenti­n. Sajnok nie jest oczywiście jedyną polską nadzieją medalową przed MŚ w Pruszkowie, bo tak można mówić także o Wojciechu Pszczolars­kim w wyścigu punktowym, drużynie sprinterów (2. miejsce w klasyfikac­ji generalnej Pucharu Świata 2018/2019) czy parze Pszczolars­ki-daniel Staniszews­ki w madisonie.

??  ?? Szymon Sajnok to aktualny mistrz świata w omnium.
Szymon Sajnok to aktualny mistrz świata w omnium.