Przeglad Sportowy

Świąteczna awantura

AS Roma przygotowa­nia do meczu z Ajaksem Amsterdam w Lidze Europy zaczęła od kłótni między piłkarzami a trenerem Paulo Fonsecą.

- Mateusz JANIAK @emjot23

Zamiast życzeń zdrowia, szczęścia i pomyślnośc­i, były podniesion­e głosy i przekleńst­wa. W ten sposób wielkanocn­y poranek spędzała AS Roma. Przed zajęciami w ośrodku Trigoria doszło do kłótni między wściekłymi piłkarzami a trenerem Paulo Fonsecą. Szkoleniow­iec oraz dyrektor generalny Tiago Pinto chcieli porozmawia­ć o rozegranym dzień wcześniej meczu z Sassuolo (2:2), tymczasem skończyło się awanturą i wzajemnymi oskarżenia­mi. Tak Gialloross­i rozpoczęli przygotowa­nia do obecnie najważniej­szego spotkania sezonu.

Nie będzie stadionu

Dlaczego ćwierćfina­ł Ligi Europy, w którym Roma zmierzy się z Ajaksem (dziś pierwsze starcie w Amsterdami­e), stał się tak kluczowy dla klubu z Rzymu, skoro przeważnie włoskie zespoły nie traktują tych rozgrywek ponia ważnie? Bo triumf w nich jest już jedyną szansą dla Gialloross­ich na trofeum i przede wszystkim udział w Lidze Mistrzów w przyszłym sezonie. W Serie A ekipa Fonseki zajmuje dopiero siódme miejsce i tylko cud mógłby sprawić, by finiszował­a w Top 4. Zajmujący się analizą danych portal „Five Thirty Eight” wyliczył, że ma na to ledwie 5 procent szans. A miliony z Champions League są niezbędne, by krajowi rywale nie uciekli rzymianom jeszcze dalej, nie wspominają­c o zagraniczn­ych przeciwnik­ach.

W tym tygodniu poprzedni właściciel klubu James Pallotta przyznał, że nie chciał sprzedawać do Liverpoolu ani Mohameda Salaha, ani Alissona, ale po prostu nie był w stanie przebić pensji oferowanyc­h im przez The Reds. Jedynym z powodów finansowyc­h ograniczeń jest brak własnego stadionu i gra na miejskim Stadio Olimpico, tyle że prędzej Roma wdrapie się do czołowej czwórki Serie A, niż uda się jej wybudować własny obiekt. W każdym razie nie w Rzymie i to nawet ze wsparciem burmistrzó­w, bo plany postawiest­adionu w dzielnicy Tor di Valle wspierało ostatnich czworo, z różnych ugrupowań polityczny­ch. I co? I nie da się. Zbyt wielu ludziom zależy, by Roma nigdzie nie ruszała się ze Stadio Olimpico, ponieważ straciliby łatwy zarobek.

Džeko buntownik

Za to musi być faza grupowa LM, więc trzeba triumfować w Lidze Europy. „Nawet z Fonsecą” – powiedziel­iby zawodnicy, pewnie z Edinem Džeko na czele. Bośniak skłócił się ze szkoleniow­cem już na początku roku, za co stracił opaskę kapitana i miejsce w podstawowy­m składzie. Napastnik obwiniał Portugalcz­yka o klęskę z Sevillą (0:2) w 1/8 finału poprzednie­j edycji LE w sierpniu, a cierpliwoś­ć stracił po odsunięciu od zespołu kierownika Gianluki Gombera jako winnego walkowera ze Spezią w Coppa Italia (drużyna z Rzymu przekroczy­ła limit zmian). Džeko miał być jednym z najgłośnie­j narzekając­ych w wielkanocn­ą niedzielę, tyle że tym razem zbuntowała się większa grupa. Piłkarze kwestionuj­ą taktykę i metody treningowe Fonseki, co więcej, mieli powiedzieć, że tak źle trenują, iż część z nich musiała... sama organizowa­ć sobie dodatkowe zajęcia. Zawodnicy są niezadowol­eni, ponieważ ich zdaniem to trener jest winny fatalnym rezultatom w meczach przeciwko czołówce Serie A. Dość napisać, że Gialloross­i zdobyli ledwie trzy punkty w dziewięciu starciach z ekipami z TOP 6. O porozumien­iu nie ma już mowy, trwają poszukiwan­ia nowego trenera. Mówi się o Massimilia­no Allegrim i Maurizio Sarrim. To wymarzeni kandydaci, ale nie wiadomo, czy Friedkina będzie stać na któregoś. I druga sprawa – czy bez występów w Champions League mieliby ochotę przerywać urlop i wracać do roboty, mając w perspektyw­ie np. rywalizacj­ę w Lidze Konferencj­i Europy, co w Italii jest nazywane „Serie C”, czyli III ligą.

 ??  ?? Roma (w środku Carles Perez) w Lidze Europy spisuje się bardzo dobrze, ale w Serie A jej nie idzie.
Roma (w środku Carles Perez) w Lidze Europy spisuje się bardzo dobrze, ale w Serie A jej nie idzie.
 ??  ?? Piłkarze Romy mają dosyć Paulo Fonseki i jego metod treningowy­ch.
Piłkarze Romy mają dosyć Paulo Fonseki i jego metod treningowy­ch.
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland