Przeglad Sportowy

Olimpijski­e opcje

Kto powinien wystąpić z Igą Świątek w igrzyskach Tokio – perfekcjon­ista Łukasz Kubot czy grający z fantazją Hubert Hurkacz?

- Bartosz GĘBICZ @bartek76

Gra mieszana to konkurencj­a, w której teoretyczn­ie najłatwiej wywalczyć medal olimpijski. By znaleźć się w najlepszej czwórce igrzysk, w singlu trzeba wygrać cztery mecze, w deblu trzy, a w mikście jedynie dwa. Do tej konkurencj­i zgłaszają się więc często największe gwiazdy. Na przykład w finale w Londynie wystąpili będący wtedy w szczytowyc­h momentach kariery Andy Murray i Wiktoria Azarenka.

W swoim pokoleniu

Polski tenis, który na stulecie istnienia chciałby pierwszego podium w historii IO, ma teraz dylemat. Musi wybrać partnera dla Igi Świątek. A ostatnie miesiące zamiast ułatwić, utrudniają podjęcie decyzji. Do tej pory wydawało się, że stuprocent­owym kandydatem do występu w Japonii jest w mikście Łukasz Kubot. To doświadczo­ny deblowy perfekcjon­ista. Schematy gry w parach ma dopracowan­e w najdrobnie­jszych detalach. Ostatnio po zmianie partnera forma blisko 39-letniego lubinianin­a jest jednak nieco niższa. Na tym polu mnóstwo zależy też od strony mentalnej i pewności siebie, bo mecze są zwykle bardzo ciasne. I pod tym względem na przeciwleg­łym biegunie znajduje się Hubert Hurkacz. Wrocławian­in ma 24 lata i „ro- śnie” zarówno tenisowo, jak i w sferze psychologi­cznej.

Gra inaczej niż starszy kolega. Improwizuj­e, kreuje, nie boi się nietypowyc­h rozwiązań. I być może to on stworzyłby latem mocniejszy duet z 19-letnią Igą. „Hubiemu” w tourze dobrze współpracu­je się z młodymi zawodnikam­i. W deblu gra albo z 20-letnim Felixem Auger-aliassime, albo z 19-letnim Jannikiem Sinnerem.

– Dobrze się z nimi dogaduję, to są mega fajni ludzie. Wiadomo, że dla nas wszystkich priorytete­m jest singiel, ale może dzięki temu potrafimy się w deblu wyluzować. Paryż, który wygrałem z Feliksem, jest dla mnie bardzo ważny. Potwierdzi­ł, że się rozwijam i mogę pomóc Łukaszowi w Tokio – podkreślał. Widać, że razem ze swoim pokoleniem czuje się OK. A Iga też do niego należy...

Trudno łączyć trzy konkurencj­e

Temat startu Hurkacza w mikście nie był wcześniej brany pod uwagę. Wiadomo, że na igrzyskach trudno jest połączyć trzy konkurencj­e. Do tej pory zdarzyło się to w polskim tenisie tylko raz. W 2012 roku wystąpiła w nich Agnieszka Radwańska. W grze mieszanej zgłosiła się z Marcinem Matkowskim w ostatniej chwili. I tak właśnie buduje się teamy w tej konkurencj­i. Decyzje o tym, kto wychodzi na kort, podejmowan­e są już zwykle w czasie igrzysk. Teraz taka sytuacja znów może mieć miejsce.

– W mikście nie ma zbyt wielu szans, by przetestow­ać ustawienie. Zostają tylko szlemy. Iga i Łukasz już się w nich sprawdzali i docierali. Uważam, że tworzą taki duet, który przy odrobinie szczęścia może namieszać. Ta konkurencj­a jest nieprzewid­ywalna, pojedyncze akcje decydują, w którym kierunku potoczy się mecz. Trudno w takim turnieju wskazać faworytów. Ja osobiście jestem zwolenniki­em układu Świątek – Kubot, ale do igrzysk zostało jeszcze trochę czasu – zostawia sprawę otwartą kapitan kadry kobiet Dawid Celt.

 ??  ?? Łukasz Kubot i Iga Świątek to już sprawdzony duet.
Łukasz Kubot i Iga Świątek to już sprawdzony duet.
 ??  ?? Hubert Hurkacz wygrywał już turnieje ATP 1000 w singlu (Miami) i deblu (Paryż).
Hubert Hurkacz wygrywał już turnieje ATP 1000 w singlu (Miami) i deblu (Paryż).
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland