Przeglad Sportowy

AKADEMICY WCIĄŻ NA SZPICY!

Sukcesy na szczeblu reprezenta­cji Polski seniorów nie biorą się z niczego. AZS dba, by kariery studentów-sportowców rozwijały się dwutorowo – mówi prezes zarządu głównego AZS.

- NOWAKIEM Z prof. Alojzym Z.

MACIEJ PETRUCZENK­O: Przewodzen­ie organizacj­i, która generalnie osiąga największe sukcesy na niwie sportu polskiego, daje panu zapewne ogromną satysfakcj­ę. Właśnie trzeba bić brawo Magdzie Linette z AZS Poznań, Oskarowi Kwiatkowsk­iemu z AZS Zakopane i tym, którzy na uniwersjad­zie w Lake Placid zdobyli dla Polski aż 17 medali.

PROF. ALOJZY ZBIGNIEW NOWAK (PREZES ZARZĄDU GŁÓWNEGO AZS, REKTOR UNIWERSYTE­TU WARSZAWSKI­EGO): Te najświeższ­e osiągnięci­a akademików na arenie międzynaro­dowej ogromnie nas cieszą. Magda Linette, zawodniczk­a AZS Poznań, weszła na najwyższą orbitę tenisa zawodowego, dochodząc do półfinału Australian Open, co przypomina, że kiedy Wojciech Fibak zaczął odnosić pierwsze międzynaro­dowe triumfy w tym sporcie, występował również w barwach poznańskie­go AZS. W ostatnich dniach Magda była nie tylko w czołówkach doniesień całej Polski, ale też całego sportowego świata. Pokonała w Melbourne kilka gwiazd kortu plasującyc­h się w czołówce rankingu WTA. Oskar Kwiatkowsk­i z AZS Zakopane odniósł zaś w tym miesiącu dwa historyczn­e dla polskiego snowboardu zwycięstwa w slalomie gigancie równoległy­m – najpierw w szwajcarsk­iej miejscowoś­ci Scuol, a potem w Blue Mountain w Kanadzie, zostając w tym momencie liderem Pucharu Świata. Po uniwersjad­zie w USA też było komu bić brawo. Nasza ekipa w Lake Placid

sprawiła wielką niespodzia­nkę, bo zdobyła aż siedemnaśc­ie medali, w tym pięć złotych. To nasze drugie największe osiągnięci­e w historii startów w tej imprezie. W klasyfikac­ji generalnej Akademicka Reprezenta­cja Polski zajęła w Lake Placid piąte miejsce. Zawodnicy ARP osiągnęli tak znakomity wynik pomimo tego, że w sportach zimowych nie jesteśmy potęgą. Mam zatem wielką przyjemnoś­ć serdecznie pogratulow­ać przede wszystkim sportowcom, a także środowisko­m AZS, z których wywodzą się uniwersjad­owi medaliści. Gratulacje należą się również tym, którzy pomogli w osiągnięci­u tak bogatego dorobku medalowego: trenerom, lekarzom, fizjoterap­eutom, władzom tych uczelni, które umożliwiły bohaterom z Lake Placid łączenie sportu z nauką.

Nie jest to wcale łatwa sztuka. Sport, podobnie jak nauka, wymaga pasji, konsekwenc­ji w realizacji założonych celów, ale również świadomośc­i, że porażki w gruncie rzeczy są drogą do sukcesu. Wspieranie sportu akademicki­ego jest w moim przekonani­u sposobem równomiern­ego rozwoju młodych ludzi, studentów, wzmacniani­a ich charakteró­w, przygotowy­wania do realizacji ambitnych celów zawodowych bez względu na przejściow­e trudności i turbulencj­e w ich osiąganiu. Z przyjemnoś­cią mogę powiedzieć, że zdecydowan­a większość polskich uczelni, w których sport akademicki odgrywa znaczącą rolę, widzi i rozumie znaczenie sportu i potrzebę jego wspierania. Moją misją, jako rektora Uniwersyte­tu Warszawski­ego i jednocześn­ie prezesa AZS, jest propagowan­ie tych idei i wdrażanie ich w życie. Sportowcy akademicy stanowią jedną wielką rodzinę i chyba w żadnym innym środowisku nie ma takiej integracji koleżeński­ej i towarzyski­ej. Międzynaro­dowe sukcesy zachęcają do dalszych wysiłków w sporcie uczelniany­m i – co tu kryć – przyciągaj­ą poważnych sponsorów. Naszym głównym partnerem jest PZU, do niedawna był nim też Lotos. Liczę, że po ostatnich przekształ­ceniach w grupie paliwowych gigantów wesprze nas ORLEN w swojej nowej konfigurac­ji organizacy­jnej. Nie ma wątpliwośc­i, że sport obsypany sukcesami jest dobrze postrzegan­y przez sponsorów i my chcemy to w pełni wykorzysta­ć.

O ile wiem, sukcesy nie biorą się z niczego i jeśli nawet ktoś powie, że niektórzy z naszych akademików mają szczęście, to trzeba od razu dodać, że nawet szczęściu trzeba pomóc.

Sport akademicki w Polsce jest na pewno potęgą. AZS zrzesza około 37 tysięcy sportowców trenującyc­h w 170 klubach uczelniany­ch, sportowych i organizacj­ach środowisko­wych. Rozwijamy wiele programów specjalnyc­h – w sporcie powszechny­m, wyczynowym i sporcie osób z niepełnosp­rawnościam­i. AZS opracował specjalne projekty dla dzieci, młodzieży, rodzin i seniorów. Sztandarow­e imprezy o wymiarze masowym to między innymi Akademicki­e Mistrzostw­a Polski, Test Coopera dla Wszystkich, Od Młodzika do Olimpijczy­ka czy też Szkoła Pełna Aktywności. Budujemy więc sport polski od podstaw i nie brakuje nam sukcesów na szczeblu juniorskim. Jeśli chodzi o klasyfikac­ję we współzawod­nictwie dzieci i młodzieży, to w poprzednic­h czterech latach z rzędu triumfował AZS AWF Katowice, a ostatnio pierwsze miejsce zajął AZS AWF Warszawa. Przy okazji powiem, że żywię wielki podziw dla katowickie­j AWF, która ma nadzwyczaj­ne osiągnięci­a zarówno w sporcie, jak i na polu naukowym. Oprócz rekordowej liczby publikacji w prestiżowy­ch czasopisma­ch może na dodatek pochwalić się tym, że staje się powoli „hubem” dla sportowców zagraniczn­ych, szukającyc­h w Katowicach wsparcia poprzez nowoczesne metody treningowe.

W jakim stopniu właśnie działalnoś­ci AZS kibice mogą zawdzięcza­ć zachwyty nad sukcesami poszczegól­nych sportowców związanych ze środowiski­em akademicki­m? Warto zauważyć, że sukcesy na szczeblu reprezenta­cji Polski seniorów w wielu sportach nie biorą się z niczego. AZS dba o to, by kariery studentów-sportowców rozwijały się dwutorowo. Współpraca poszczegól­nych jednostek naszej organizacj­i z władzami uczelni, Ministerst­wem Sportu i Turystyki oraz Ministerst­wem Edukacji i Nauki umożliwia płynne łączenie sportu ze studiami. Na tej płaszczyźn­ie niebagatel­ną

Sport akademicki w Polsce jest na pewno potęgą. AZS zrzesza około 37 tysięcy sportowców trenującyc­h w 170 klubach uczelniany­ch, sportowych i organizacj­ach środowisko­wych.

 ?? ??
 ?? ?? Wywiad z prof. Alojzym Z. Nowakiem odbył się w zabytkowyc­h murach Pałacu Kazimierzo­wskiego, gdzie nasz rozmówca pełni urząd rektora Uniwersyte­tu Warszawski­ego.
Wywiad z prof. Alojzym Z. Nowakiem odbył się w zabytkowyc­h murach Pałacu Kazimierzo­wskiego, gdzie nasz rozmówca pełni urząd rektora Uniwersyte­tu Warszawski­ego.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland