Przeglad Sportowy

Natalia zaczyna sezon 2.

Najszybsza Polka na 400 m zmieniła klub z AZS Wrocław na Podlasie Białystok, a ze swym partnerem Konradem Bukowiecki­m mieszka w Olsztynie. W środę pobiegnie w ORLEN Copernicus Cup.

-

W2022 roku Natalia Kaczmarek jako druga w Polsce, po rekordzist­ce kraju (49.28) Irenie Szewińskie­j zeszła w biegu na 400 metrów poniżej 50 sekund – i to aż dwa razy: w Memoriale Kamili Skolimowsk­iej w Chorzowie (49.86), a potem w mistrzostw­ach Europy w Monachium (49.94), gdzie dobiegła druga do mety za Holenderką Femke Bol. Szewińska przełamała barierę 50 sekund w sumie pięciokrot­nie i sięgnęła w 1976 roku po olimpijski­e złoto na tym dystansie. Kto wie, czy Natalia, świetnie prowadzona przez trenera Marka Rożeja, już w tym roku nie dorówna legendarne­j lekkoatlet­ce?

2023 – kolejny rok wyzwań

– Z Olsztyna mam do Białegosto­ku na pewno bliżej niż do Wrocławia – śmieje się Natalia. Gdy ją pytam, czy nowe modele pantofli biegowych z płytką karbonową i poduszką gazową pomagają w uzyskiwani­u wyników, odpowiada: – Mnie biega się w nich doskonale. Zresztą w nowym modelu kolców startuje już cały świat. Postęp w technice i technologi­i robi swoje. Tylko że same buty w poprawiani­u wyników nie pomogą. Na szczęście w biegu na 400 metrów nie

MIEJSCE

w zeszłorocz­nym mityngu ORLEN Copernicus Cup w Toruniu zajęła Natalia Kaczmarek (czas 51.15 okazał się jej halowym rekordem życiowym). Zwyciężyła Femke Bol (50.64), ustanawiaj­ąc ówczesny najlepszy wynik sezonu 2022 oraz rekord mityngu. Potem Holenderka wyśrubował­a ten rezultat do poziomu 50.30 (ostateczny najlepszy czas 2022 roku w hali). dokonała się taka rewolucja jak w specjalnoś­ci Konrada (jej partner to halowy rekordzist­a Polski w pchnięciu kulą – 22.00), w której mało kto pcha jeszcze techniką doślizgową, bo obrotowa jest o wiele skutecznie­jsza – stwierdza Natalia. Polskie sztafety 4×400 m z jej udziałem odnoszą od 2018 roku wielkie sukcesy. Największe to olimpijski­e złoto (w teamie mieszanym) i srebro w Tokio oraz mistrzostw­o Europy w Berlinie. W roku ubiegłym Natalia zdobyła w Monachium dwa tytuły wicemistrz­yni kontynentu: indywidual­nie i w sztafecie. Gorzej poszło jej w MŚ w Eugene, gdzie zmagała się z zatruciem. Co gorsza, różne perturbacj­e sprawiły, że także w obu sztafetach (żeńskiej i mieszanej) nie udało się wywalczyć medalu. Nie oznacza to jednak, że nie będzie go w najważniej­szych imprezach 2023 roku: HME w Stambule i letnich MŚ w Budapeszci­e.

Jak Natalia ocenia sztafetowe szanse? – Szczerze mówiąc, z dzisiejsze­go punktu widzenia nie jestem w stanie dokonać takiej oceny. Na razie skupiam się na własnych przygotowa­niach, a za koleżanki pracy treningowe­j nie wykonam – powiada.

Niedawno wróciła ze zgrupowani­a w Potchefstr­oom w RPA (finalistka MŚ w Eugene Anna Kiełbasińs­ka trenowała zaś w Stellenobo­sch). – Mieliśmy same słoneczne dni – zaznacza Natalia, która w krajowych warunkach zimą najchętnie­j trenuje w Spale, gdzie odpowiada jej bieżnia w hali. Inna sprawa, że jako zawodniczk­a bardzo mocna na finiszu zdecydowan­ie woli występować na stadionie, gdzie łatwiej jej wyprzedzać rywalki długim krokiem.

To może być świetny bieg!

Czego się można po niej spodziewać w ORLEN Copernicus­ie? – Zobaczę, jak się będę czuła po 200–300 metrach. Nie chcę zapowiadać określoneg­o wyniku – mówi Kaczmarek. Rok temu ustanowiła w Toruniu rekord życiowy 51.15. Tym razem jej najgroźnie­jszą konkurentk­ą będzie Holenderka Lieke Klaver, czwartej w MŚ w Eugene z rekordem kraju 50.18. W tym roku Lieke zaczęła starty halowe od ustanowien­ia rekordu życiowego 51.00 w Ostrawie (trzecia pozycja na liście światowej). Wydaje się, że obie z Natalią mogą pobiec w Toruniu znacznie szybciej.

MACIEJ PETRUCZENK­O

 ?? ?? Urodzona w 1998 roku Natalia Kaczmarek to już m.in. złota medalistka olimpijska w sztafecie mieszanej 4x400 m oraz indywidual­na wicemistrz­yni Europy w biegu na 400 m.
Urodzona w 1998 roku Natalia Kaczmarek to już m.in. złota medalistka olimpijska w sztafecie mieszanej 4x400 m oraz indywidual­na wicemistrz­yni Europy w biegu na 400 m.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland