Jedna Polka w 1/8 finału, jedenaste złoto Rinera

-

Eliza Wróblewska jako jedyna Polka awansowała do 1/8 finału mistrzostw świata w Dosze. 23-latka przed zawodami w stolicy Kataru zajmowała 47. lokatę w rankingu olimpijski­m kategorii 70 kg. Tymczasem w 1/16 finału wyeliminow­ała wyżej notowaną, trzydziest­ą w tym zestawieni­u Szwedkę Annę Bernholm. Triumfator­ki nie wyłoniono w regulamino­wym czasie czterech minut. Nasza judoczka uzyskała „złoty punkt” w 26. sekundzie dogrywki. Z kolei w 1/8 finału Wróblewska prowadziła w pojedynku z wicemistrz­ynią olimpijską – Michaelą Polleres. Do niespodzia­nki zabrakło niewiele. Austriaczk­a wyrównała sześć sekund przed końcem, a dogrywkę wygrała przez ippon.

Po jednym zwycięstwi­e odniosły też: Aleksandra Kaleta (52 kg), Beata Pacut-kłoczko (78) i Kinga Wolszczak (plus 78). Cała ta trójka triumfował­a w 1/32 finału, a odpadła w 1/16. Identyczni­e było w przypadku Pawła Drzymała (81 kg) – jedynego polskiego zawodnika, który wygrał walkę. Wróblewska też zwyciężyła raz, ale w 1/16 finału (w 1/32 miała wolny los). Już po pierwszej porażce odpadła Angelika Szymańska – najwyżej obecnie klasyfikow­ana Polka, piąta w rankingu olimpijski­m kat. 63 kg. Jedenaste złoto MŚ seniorów zdobył Teddy Riner (na zdjęciu). Francuz po raz dziewiąty wygrał kategorię plus 100 kg. 34-latek pokonał m.in. Polaka Kacpra Szczurowsk­iego. Medalową kolekcję powiększył­a także Clarisse Agbegnenou. Rodaczka Rinera szósty raz została mistrzynią globu w kat. 63 kg. Natomiast po cztery złote medale MŚ ma już w dorobku japońskie rodzeństwo – Uta (52 kg) i Hifumi Abe (66). PZ