Dwa mecze w finale i złoto dla Polkowic!

- PIOTR ZIEMKA

Koszykarki KGHM BC Polkowice zostały mistrzynia­mi Polski. W obu meczach finałowych pokonały zespół Polskastre­fainwestyc­ji Enea AJP Gorzów Wlkp. (99:88 i 83:79). W spotkaniu w Polkowicac­h gospodynie osiągnęły przewagę 18 pkt (59:41), ale w 29. minucie po celnym rzucie za trzy Eleny Tsineke zrobiło się 71:73. To było jedyne, trwające 38 sekund, prowadzeni­e gorzowiane­k w pierwszym starciu. Najdłuższy występ i pierwszy w wyjściowej piątce po powrocie do Polski zaliczyła Erica Wheeler (na zdjęciu). Amerykanka zdobyła 22 punkty i miała 11 asyst. – Mimo pewnego prowadzeni­a graliśmy nerwowo przez liczbę odgwizdany­ch fauli. W przerwie staraliśmy się uspokoić, mówiliśmy o tym, żeby przestać „rozmawiać” na boisku, bo nie mamy na wiele rzeczy wpływu. I chyba przez to zapomnieli­śmy o koszykówce w trzeciej kwarcie – mówił trener triumfator­ek Karol Kowalewski. – Drużyna z Polkowic gra najszybszą koszykówkę w Polsce. Podania Gajdy, biegające Kośla i Piestrzyńs­ka oraz grająca dużo jeden na jeden Wheeler – opowiadał Dariusz Maciejewsk­i, szkoleniow­iec PSI.

Drugi mecz o złoto – jak się okazało decydujący – rozegrano w Arenie Gorzów, choć ze względu na kolizję terminów z galą KSW istniała opcja, że finał odbędzie się w mniejszej hali (przy ul. Chopina). Polkowicza­nki zaczęły bez wielkiego animuszu i traciły do zespołu gospodarzy już 12 punktów (38:50). Przyjezdne objęły prowadzeni­e dopiero w 28. minucie, m.in. po tym, jak cztery trójki z rzędu trafiła Julia Piestrzyńs­ka. Po trzech odsłonach był remis, a w ostatniej części więcej punktów zdobył KGHM BC. To piąty tytuł mistrzyń kraju dla ekipy z Polkowic – wcześniej triumfował­y w 2013, 2018, 2019 i 2022 roku.