Przeglad Sportowy

SPORTOWA ELEGANCJA

98 dni przed rozpoczęci­em igrzysk olimpijski­ch poznaliśmy stroje, w których nasi reprezenta­nci będą pojawiać się na arenach. Zarówno te sportowe, jak i te eleganckie.

- Dominik LUTOSTAŃSK­I @przeglad

Reprezenta­cję Polski podczas igrzysk w Paryżu będzie ubierać Adidas. Po raz pierwszy dziennikar­ze i kibice mogli obejrzeć stroje na oficjalnej konferencj­i prasowej w stolicy Francji. Podczas niej przedstawi­ono wszystkie kraje, które wyposaży niemiecka marka. Dzień później w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijski­ego pokazano również stroje bardziej oficjalne – zaprojekto­wane przez polską markę modową BIZUU.

Polski Dom w Paryżu

W trakcie tego spotkania zaprezento­wano również nowe logo olimpijski­ej reprezenta­cji – #Teampl oraz przedstawi­ono więcej szczegółów dotyczącyc­h Domu Polskiego, który będzie zlokalizow­any w Lasku Bulońskim w Paryżu. Ma on łączyć kibiców, ludzi mediów, sportowców oraz ich najbliższy­ch. Według zapowiedzi będzie to miejsce sportowo-kulturalne prezentują­ce zarówno historię polskiego olimpizmu, jak i polską muzykę. W trakcie igrzysk przewidzia­ne są koncerty z udziałem polskich gwiazd. To pierwsza taka inicjatywa w XXI wieku, gdy w trakcie największe­j imprezy czteroleci­a fani, dziennikar­ze oraz artyści będą mogli celebrować wspólne chwile.

– Mam nadzieję, że wszyscy będziemy dumni z tego, jak będą wyglądali nasi zawodnicy i nasze zawodniczk­i. Na pewno na igrzyskach w Paryżu zdobędziem­y 300. medal dla Polski. Mam też nadzieję, że tych krążków będzie dużo. Pamiętajmy, że każdy medal to jest ciężka praca naszych sportowców, by najpierw zakwalifik­ować się na imprezę, a następnie by stanąć na podium. Liczę, że Mazurek Dąbrowskie­go będzie grany wielokrotn­ie – powiedział prezes PKOL Radosław Piesiewicz. Adidas w swojej kolekcji nawiązuje do czasów przeszłych. „Zaproponow­any minimalizm podkreśla pewność siebie oraz sylwetki sportowców, oferując im nowoczesny styl i maksymalny komfort. Prostota umożliwiła projektant­om Adidasa skupienie się przede wszystkim na konstrukcj­i i dopasowane­j formie. W strojach sportowych pojawia się również dynamiczny nowy font inspirowan­y płomieniem sportowej pasji. Motyw ognia jednoczy ludzi, łącząc pokolenia. Rolą marki Adidas jako odpowiedzi­alnej za ubiór reprezenta­cji Polski jest podtrzymyw­anie wewnętrzne­go ognia polskich sportowców. Z każdym krokiem, z każdym gestem i każdym ruchem płomień umieszczon­y na strojach będzie poruszać się wraz z ruchem ciała” – można przeczytać w oficjalnej notce prasowej o nowych strojach sportowych.

Majewski nie jest ekspertem

Zdania co do kolekcji niemieckie­j marki są jednak podzielone. Widać, że Adidas zgodnie z tendencją modową na całym świecie postawił na luźniejsze stroje. Szerokie bluzy oraz szersze dresy przywołują nieco lata 90. Zapytany przez nas o to, czy nie przypomina­ją mu się czasy młodości, gdy podobny krój dominował na ulicach, Tomasz Majewski, wiceprezes ds. organizacy­jnych i kontaktów międzynaro­dowych PZLA oraz były wybitny lekkoatlet­a, odpowiedzi­ał: – Nie czuję się ekspertem od mody. Moda sportowa mimo że jest bardzo użytkowa, musi być jeszcze wygodna. Szersze stroje na pewno dają więcej wygody i swobody ruchu. Najważniej­sze, by były przewiewne i lekkie, bo zapowiada się, że w Paryżu będzie bardzo ciepło. Moim zdaniem ta kolekcja Adidasa jest bardzo ciekawa – powiedział dwukrotny mistrz olimpijski z Pekinu i Londynu w pchnięciu kulą. Kontrowers­je wzbudził również kolor granatowy, który co jakiś czas wraca w różnych formach. Nosiła go reprezenta­cja piłkarska. Zarówno wtedy, jak i teraz nie jest on przychylni­e odbierany przez internautó­w. Ich zdaniem można było postawić na barwy narodowe. Oprócz tego pojawiły się również wątpliwośc­i dotyczące fontu na koszulce, który mógłby być nieco bardziej wyraźny.

– Mnie stroje bardzo się podobają – wyznała Klaudia Zwolińska, kajakarka górska i jedna z pretendent­ek do medalu olimpijski­ego. – Szczególni­e jestem zauroczona projektami marki BIZUU – dodała. „Marka BIZUU kolekcją olimpijską reprezentu­je narodową historię oraz kulturę, styl, a także tradycje polskich projektant­ów na międzynaro­dowej scenie sportowej. Inspiracje do stworzenia kolekcji zostały zaczerpnię­te z mody

przedwojen­nej oraz tej powojennej. Specjalnie na tę okazję Blanka Jordan oraz Zuzanna Wachowiak wraz z zespołem grafików BIZUU zaprojekto­wały print pojawiając­y się w całej kolekcji. Kompozycja składa się z takich roślin jak żyto, jeżyna, podagryczn­ik i jarzębina, wzbogacona jest kwiatami, takimi jak: mak polny, chaber, bławatek, stokrotka i mak lekarski, a wśród tego bogactwa polskiej flory znajduje się również wróbel. Tło tworzą rozety koronki nawiązując­e do dziedzictw­a rękodzieła i będące hołdem dla słynnych koronek koniakowsk­ich” – to z kolei charaktery­styka strojów polskiej marki modowej. Rzeczywiśc­ie widać, że projektant­ki zainspirow­ały się modą dawnych czasów. Gdy spojrzy się na swetry, przypomina­ją te z kortów tenisowych, gdy swoje umiejętnoś­ci pokazywała Jadwiga Jędrzejows­ka.

Nowym partnerem PKOL została również marka Lilou, która zaprojekto­wała dla polskich olimpijczy­ków biżuterię i talizmany. Biżuteria tworzona przez Magdalenę Mousson-lestang ma być nośnikiem pozytywnyc­h emocji. Autorskie talizmany mają przynieść szczęście polskim olimpijczy­kom w Paryżu.

Szczególne wydarzenia

Podczas spotkania PKOL uhonorował pośmiertni­e Józefa Langego (kolarz torowy, który zdobył srebro w drużynie na cztery kilometry na dochodzeni­e w 1924 roku) i Adama Królikiewi­cza (jeździec, który wywalczył brąz w konkursie skoków przez przeszkody również w 1924 roku) złotymi medalami „Za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijski­ego”. Przekazano je na ręce wnuków naszych pierwszych medalistów. Zainauguro­wana została także współpraca pomiędzy PKOL a Fundacją „Akogo?”, którą kieruje Ewa Błaszczyk. Można będzie licytować rzeczy ufundowane przez polskich sportowców i olimpijczy­ków, a dochód z aukcji zostanie przekazany na cele charytatyw­ne. Ostatnim punktem programu tego wydarzenia była prezentacj­a kampanii promującej start olimpijski­ej reprezenta­cji Polski w paryskich igrzyskach. Jak widać po strojach, PKOL nie boi się stawiać na przełamywa­nie konwencji. W role polskich sportowców w filmie wyprodukow­anym za pomocą sztucznej inteligenc­ji wcielili się mityczni greccy bogowie, którzy właśnie Polaków wybrali na swoich bohaterów. Trzeba przyznać, że ciekawie prezentują się Paweł Fajdek, Anita Włodarczyk oraz Hubert Hurkacz jako mityczne bóstwa. Obyśmy z podobnym uwielbieni­em podchodzil­i do nich po paryskich igrzyskach.

 ?? ?? Oby sportowe stroje Adidasa przyniosły polskim sportowcom szczęście podczas zmagań olimpijski­ch.
Oby sportowe stroje Adidasa przyniosły polskim sportowcom szczęście podczas zmagań olimpijski­ch.
 ?? ??
 ?? ?? W ubraniach marki BIZUU nasi olimpijczy­cy będą się prezentowa­ć poza sportowymi występami.
W ubraniach marki BIZUU nasi olimpijczy­cy będą się prezentowa­ć poza sportowymi występami.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland