Przeglad Sportowy

Jasność we florecie

Poznaliśmy podstawowe składy na IO dwóch z trzech naszych drużyn, które awansowały do igrzysk. Szpadzistk­i czekają.

- Wojciech OSIŃSKI @przeglad

Wszermierc­zej rywalizacj­i drużynowej w paryskich IO będą nas reprezento­wać florecistk­i, floreciści i szpadzistk­i. Walka o miejsce w czteroosob­owych składach (podstawowa trójka plus rezerwowy) trwała do początku kwietnia, czyli do mistrzostw Polski. Po nich trenerzy kadry w tych trzech konkurencj­ach podali swoje propozycje dyrektorow­i sportowemu Łukaszowi Mandesowi, a ostateczne zatwierdze­nie nazwisk wybrańców miało nastąpić 21 kwietnia na posiedzeni­u zarządu Pzszerm.

Niespodzia­nka Alicji Klasik

Tak naprawdę chodziło o pieczątkę na połowie składów wybieranej przez szkoleniow­ców, bo po dwie osoby w każdej z broni same wywalczyły sobie miejsce w indywidual­nym i drużynowym turnieju olimpijski­m dzięki najwyższym miejscom w rankingu Pzszerm prowadzony­m od początku sezonu. We florecie byli to Julia Walczyk-klimaszyk, Martyna Jelińska, Jan Jurkiewicz i Adrian Wojtkowiak, a w szpadzie Renata Knapik-miazga oraz – co było dużą niespodzia­nką – 20-letnia Alicja Klasik.

Trenerzy mieli określić trzecią osobę do podstawowe­go składu w drużynie i turnieju indywidual­nego, w którym każdy kraj może reprezento­wać maksymalni­e trójka zawodników w danej broni. U floreciste­k Tomasz Ciepły wskazał na Hannę Łyczbińską, na rezerwową zaś wybrał Martynę Synoradzką – czyli potwierdzi­ł sytuację z krajowego rankingu. Z tej czwórki tylko liderka naszej ekipy Walczyk-klimaszyk będzie olimpijską debiutantk­ą. U florecistó­w sytuacja jest podobna – trzeci w rankingu był Michał Siess i to jego trener Radosław Glonek nominował do występu indywidual­nego oraz w drużynie. Natomiast w niedzielę nie zatwierdzo­no jeszcze kandydatur­y zawodnika rezerwoweg­o do drużyny, tu zarząd potrzebuje jeszcze trochę czasu. Nie ma jednak wielkiej tajemnicy, że w grę wchodzą tylko dwa nazwiska – Andrzeja Rządkowski­ego oraz aktualnego mi

POLAKÓW

ma jeszcze szansę awansować indywidual­nie do IO. Szpadzista Maciej Bielec oraz szabliści Szymon Hryciuk i Małgorzata Kozaczuk powalczą o to w Differdang­e (26–28.04). W każdej konkurencj­i awansują tylko zwycięzcy. strza Polski i najbardzie­j doświadczo­nego w naszej ekipie Leszka Rajskiego. We florecie Biało-czerwoni wystartują w IO pierwszy raz od 2008 roku, więc nikt z obecnego składu nie ma doświadcze­nia w igrzyskach.

Szpadzistk­i do Kolumbii

Więcej czasu zarząd będzie też potrzebowa­ł, jeśli chodzi o zatwierdze­nie nominacji w gronie szpadziste­k. Tu niewiadomy­ch jest jeszcze więcej niż u florecistó­w. W grze o dwa miejsca – zawodniczk­i podstawowe­go składu i rezerwowej – pozostają bowiem aż trzy szpadzistk­i: Martyna Swatowska-wenglarczy­k, Aleksandra Jarecka i Ewa Trzebińska. Od poniedział­ku szpadzistk­i zaczynają w Spale tygodniowe zgrupowani­e przed indywidual­nym Pucharem Świata w Kolumbii (3–5 maja).

REPREZENTA­CJA POLSKI NA IGRZYSKA W PARYŻU

1998, AZS AWF Poznań), Michał Siess (34, 1994, AZS AWFIS Gdańsk); rezerwowy: Andrzej Rządkowski lub Leszek Rajski; trener: Radosław Glonek.

Szpada kobiet: Renata Knapik-miazga (20, 1988, AZS AWF Kraków), Alicja Klasik (55, 2004, RMKS Rybnik); dwie pozostałe zawodniczk­i poznamy w późniejszy­m terminie; trener Bartłomiej Język.

 ?? ?? Florecistk­a Julia Walczyk-klimaszyk (z lewej) i szpadzistk­a Renata Knapik-miazga to liderki Biało-czerwonych w swoich konkurencj­ach.
Florecistk­a Julia Walczyk-klimaszyk (z lewej) i szpadzistk­a Renata Knapik-miazga to liderki Biało-czerwonych w swoich konkurencj­ach.
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland