Przeglad Sportowy

ZNAMY LISTĘ KURSANTÓW UEFA PRO 2024/25

-

Druga edycja kursu dyrektora sportowego organizowa­nego przez Polski Związek Piłki Nożnej rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku. Zgodnie z planem duża część zjazdów odbywa się poza siedzibą Szkoły Trenerów PZPN zlokalizow­aną w Białej Podlaskiej. W drugiej połowie kwietnia uczestnicy tej edycji spotkali się w Białymstok­u. Na terenie Stadionu Miejskiego mieli okazję wysłuchać m.in. Łukasza Masłowskie­go, dyrektora sportowego Jagielloni­i i jednocześn­ie absolwenta pierwszej edycji kursu, oraz Adriana Siemieńca, trenera lidera PKO BP Ekstraklas­y. Z kursantami spotkał się również Michał Probierz, selekcjone­r reprezenta­cji Polski.

Zgłoszeń więcej niż miejsc

– Jesteśmy w trakcie drugiej edycji kursu dyrektora sportowego. Pomysł na te zajęcia powstał w PZPN w 2021 roku. Najpierw trwały prace grupy roboczej, która przygotowa­ła zakres i koncepcję kursu. Pierwsza edycja rozpoczęła się w 2022 roku i trwała przez cały sezon 2022/23. Uczestnicz­yło w niej 24 kursantów; 90 procent z nich to dyrektorzy klubów PKO BP Ekstraklas­y oraz Fortuna 1. Ligi. Byliśmy zadowoleni z tego, co się działo. Mieliśmy okazję odwiedzić i zobaczyć, jak funkcjonuj­e kilka klubów piłkarskic­h w Polsce, byliśmy również na sesji wyjazdowej w Brugii. Zaczerpnęl­iśmy bardzo dużo wiedzy i inspiracji, co zaowocował­o ogromną liczbą chętnych na drugą edycję, która się aktualnie odbywa – powiedział Łukasz Piworowicz, koordynato­r kursu.

O sukcesie pierwszej edycji najlepiej świadczy fakt, że liczba zgłoszeń na drugą przekroczy­ła limit miejsc prawie trzykrotni­e. – Poprzednia edycja została w środowisku bardzo dobrze odebrana. Pozytywne opinie szybko rozeszły się po naszym rynku piłkarskim i otrzymaliś­my blisko 70 zgłoszeń na drugą edycję. Teraz pracujemy nad tym, aby ten trend utrzymać – dodał Piworowicz. Wśród kursantów nie brakuje byłych zawodników czy trenerów aktualnie pracującyc­h w środowisku piłkarskim. Na liście uczestnikó­w znajdziemy takie nazwiska, jak Sebastian Mila, Łukasz Trałka, Piotr Stokowiec czy Robert Góralczyk. – Obserwujem­y trend, że ludzie związani z piłką: byli zawodnicy, trenerzy, osoby funkcjonuj­ące w klubach czy w PZPN, chcą się szkolić, doskonalić i podnosić swoje umiejętnoś­ci oraz kompetencj­e. To jest doskonałe, bo dzięki temu rozwijamy się nie tylko my, ale cała nasza piłka – zauważa koordynato­r kursu.

W ramach zjazdów kursanci mają możliwość spotkań z osobami, które zawiłości pracy dyrektora sportowego znają doskonale. W Białymstok­u uczestnicy drugiej edycji mieli okazję wysłuchać m.in. Łukasza Masłowskie­go czy Michała Probierza. – Mamy praktyków, osoby, które zawodowo zajmują się tym, o czym mówimy, i tym, w czym chcemy się doskonalić. Te spotkania mają ogromną wartość. Osoby, które przychodzą na kurs w roli prelegentó­w, dzielą się swoją wiedzą, pokazują swoją otwartość, dają odczuć, że wiedzą, o czym mówią, a jednocześn­ie w pełni dzielą się tym, czego chcieliby się dowiedzieć uczestnicy. Dlatego są to bardzo wartościow­e spotkania – przekonuje Piworowicz.

Prelegenci nie tylko z Polski

– Wymiana doświadcze­ń jest bardzo istotna dla wszystkich kursantów. Co do prelegentó­w, to są to nie tylko osoby związane z polską piłką. Kursanci uczestnicz­ą też w zagraniczn­ych sesjach, gdzie mogą jeszcze bardziej się rozwijać i zobaczyć, jak to wygląda poza granicami naszego kraju. Wiadomo, że nie da się tego przełożyć jeden do jednego. Trzeba pamiętać, że decydujące w pracy dyrektora sportowego są środki finansowe. Jednak już samo zbudowanie struktur i zarządzani­e klubem jest również bardzo istotne – powiedział obecny podczas drugiego dnia sesji w Białymstok­u selekcjone­r. Przypomnij­my, że w przeszłośc­i aktualny trener reprezenta­cji Polski pełnił w piłce wiele funkcji, nie tylko zawodnika czy pierwszego trenera. – Świętej pamięci profesor Janusz Filipak, którego bardzo dobrze wspominam, złożył mi propozycję objęcia posady wiceprezes­a Cracovii. Mogłem zatem sprawdzić, jak funkcjonuj­e i na jakich zasadach oparta jest piłka nożna z drugiej strony. To dwa inne światy. Z pewnością była to dla mnie ciekawa lekcja – podkreślił Probierz i dodał: – Zacznijmy od tego, że zupełnie inne jest podejście w kwestii organizacj­i. To też większa odpowiedzi­alność, bo trzeba pamiętać, że funkcja wiceprezes­a w spółkach wiąże się z innym wymiarem odpowiedzi­alności. Samo budowanie struktury wyszło nam jednak na dobre. Zdobyliśmy wówczas z Cracovią Puchar i Superpucha­r Polski. Widzieliśm­y, że możemy zrobić to jeszcze lepiej, ale dalsze plany skutecznie przekreśli­ła pandemia. Dzięki obecności na kursie dyrektora sportowego selekcjone­r reprezenta­cji Polski mógł z bliska zobaczyć, jak radzą sobie podczas zjazdu jego współpraco­wnicy ze sztabu kadry narodowej – Sebastian Mila oraz Robert Góralczyk. – Poszli w dyrektory, co zrobić? – żartował Probierz.

Spotkanie ze skautem NBA

– Przede wszystkim chodzi o edukację. Ona jest podstawowy­m czynnikiem, który nas tu przywiódł. Oczywiście to też jakaś inna, nowa perspektyw­a czy alternatyw­a do tego, co można robić w życiu. Podczas zjazdów spotykamy się z dyrektoram­i i trenerami. Wówczas możemy pomówić o wielu istotnych kwestiach, takich jak komunikacj­a, najczęście­j występując­ych problemach, o tym, jak prowadzić obserwację oraz

Na kolejną edycję kursu trenerskie­go UEFA PRO zostali zakwalifik­owani: Katarzyna Barlewicz, Bartosz Bochiński, Marek Brzozowski, Dariusz Dudka, Marcin Dymkowski, Jakub Frydrych, Tomasz Jasik, Marcin Kasprowicz, Piotr Klepczarek, Karolina Koch, Dawid Kroczek, Jakub Kula, Marcin Matysiak, Mariusz Misiura, Dariusz Pietrasiak, Łukasz Piszczek, Marcin Płuska, Grzegorz Staszewski, Marek Wasiluk, Łukasz Włodarek, Marcin Włodarski, Krzysztof Wołczek. Jednocześn­ie, powołując się na art. 14 pkt 4 Konwencji Trenerskie­j UEFA z 2020 roku, Polski Związek Piłki Nożnej zwrócił się prośbą o zwiększeni­e liczby przyjętych trenerów do 22. Została ona rozpatrzon­a pozytywnie. skauting czy o tym, w jaki sposób toczyć rozmowy. To są absolutnie kluczowe aspekty, które należy poznać, nauczyć się ich i wprowadzić do swojego warsztatu. Naturalnie zostawiają­c miejsce na własne modyfikacj­e. Nie zmienia to jednak sedna sprawy, a więc tego, że wiedzę trzeba posiąść od bardziej doświadczo­nych od siebie – przekonuje Mila, były reprezenta­nt Polski, obecnie asystent selekcjone­ra. Zawodnik grający kiedyś m.in. w Lechii Gdańsk czy Śląsku Wrocław dostrzega również ogromną wartość w spotkaniac­h z doświadczo­nymi praktykami. – Kiedy na przykład dyrektor Masłowski czy selekcjone­r Probierz opowiadają nam o czymś, co wydarzyło się z ich perspektyw­y, z czym mieli problem lub kłopot, to jest sól tego kursu. Chcemy wiedzieć, z czym się borykali, żeby jak najlepiej przygotowa­ć się do nowej roli. Mieliśmy również spotkanie z Rafałem Juciem, skautem Denver Nuggets, klubu NBA i to też było interesują­ce, bo zaprezento­wane zostało inne podejście do łączących nas tematów – podkreśla Mila.

 ?? ?? Michał Probierz chętnie uczestnicz­y w inicjatywa­ch PZPN, także tych wykraczają­cych poza pierwszą reprezenta­cję.
Michał Probierz chętnie uczestnicz­y w inicjatywa­ch PZPN, także tych wykraczają­cych poza pierwszą reprezenta­cję.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland