Przeglad Sportowy

Jak chronić i wspierać dzieci?

Na tytułowe pytanie odpowiadal­i uczestnicy konferencj­i, która 17 kwietnia odbyła się w auli Urzędu Wojewódzki­ego w Białymstok­u. Wzięli w niej udział przedstawi­ciele PZPN, którzy zaprezento­wali założenia wdrażanej Polityki Bezpieczeń­stwa Dzieci.

-

Bardzo się cieszę, że ta konferencj­a mogła dojść do skutku. Propozycja organizacj­i tego wydarzenia spotkała się z dużym zaintereso­waniem, ale jednocześn­ie akceptacją, że jest to potrzebne nie tylko w sporcie, ale też w oświacie. Oświata to nauczyciel­e i wychowawcy, piłka nożna to trenerzy. Trener powinien być pedagogiem, wychowawcą i autorytete­m dla dzieci. Wszystkie te osoby powinny dbać, żeby dzieci czuły się bezpieczne i unikały zagrożeń, a my jesteśmy odpowiedzi­alni za to, żeby ten proces zakończył się sukcesem – powiedział Sławomir Kopczewski, prezes Podlaskieg­o Związku Piłki Nożnej, współorgan­izatora konferencj­i.

Szokujące dane

– Uważam, że jest to ważny temat i dotyczy on dużej grupy ludzi. W związku z tym każda dyskusja nad tym problemem jest ważna. Naszym celem było zaprosić do Podlaskieg­o Urzędu Wojewódzki­ego nauczyciel­i, dyrektorów, terapeutów, psychologó­w i pedagogów, żeby każdy z nich mógł podzielić się swoimi doświadcze­niami – przekonywa­ł wojewoda podlaski Jacek Brzozowski. – Bezpieczeń­stwo postrzegam­y na wielu płaszczyzn­ach. Jeżeli mówimy o piłce nożnej, możemy się szczycić tym, że PZPN jako pierwsza federacja opracowała i wdrożyła w życie procedury związane z bezpieczeń­stwem dzieci. Tzw. ustawa Kamilka pozwala patrzeć nam na to trochę inaczej niż do tej pory. Teraz te kwestie są unormowane. Wojewódzki­e ZPN przesłały otrzymane wytyczne zrzeszonym w swoich województw­ach klubom, które są teraz zobligowan­e do ich wprowadzen­ia w życie i jeszcze lepszego niż dotychczas zadbania o bezpieczeń­stwo dzieci oraz stworzenia przyjazneg­o im środowiska – dodał prezes Podlaskieg­o ZPN, a zarazem członek zarządu PZPN.

W spotkaniu wzięło udział wielu ekspertów, m.in. prof. Marek Konopczyńs­ki, pełnomocni­k ministra sprawiedli­wości ds. nieletnich. – Cieszy mnie obecność przedstawi­cieli PZPN, bo federacja może być ważnym partnerem w rozwiązywa­niu problemów społecznyc­h związanych także z zachowania­mi przemocowy­mi. To chyba pierwsza w Polsce w ogóle tego typu konferencj­a, w którą aktywnie włączył się PZPN. Piłkarze oraz trenerzy są autoryteta­mi dla świata młodych i włączenie się federacji w kampanię zapobiegaj­ącą przemocy ma znaczenie, bo wskazuje pewien kierunek – zauważył autor koncepcji twórczej resocjaliz­acji.

Doświadcze­nia FIFA i UEFA

– Można zapytać, co PZPN robi na konferencj­i o krzywdzie dzieci? Jest to tematyka, którą zajmujemy się od czerwca ubiegłego roku. Nasze działania zaowocował­y wprowadzen­iem standardów ochrony dzieci w postaci Polityki Bezpieczeń­stwa Dzieci PZPN. Dziś o tym temacie dyskutujem­y interdyscy­plinarnie. Niedawno Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zaprezento­wała raport na temat przemocy w sporcie. Dane są szokujące. Naszym celem jest sprawić, aby piłka była bezpieczna i pełna radości oraz wzajemnego szacunku – powiedział­a Agnieszka Syczewska, jedna z osób odpowiedzi­alnych za opracowani­e Polityki Ochrony Dzieci PZPN. Politykę Bezpieczeń­stwa Dzieci zarząd PZPN przyjął w czerwcu 2023 roku, kilka miesięcy przed uchwalenie­m i wejściem w życie „ustawy Kamilka”, która nakłada na podmioty zajmujące się sportem dzieci i młodzieży obowiązek wprowadzen­ia odpowiedni­ch standardów zapobiegan­ia przemocy. – Zaczęliśmy działać wcześniej, dlatego dziś jest nam łatwiej wdrażać odpowiedni­e standardy i pomagać w tym innym podmiotom piłkarskim. W trakcie prac mieliśmy możliwość skorzystan­ia z doświadcze­ń nie tylko innych federacji, ale również FIFA i UEFA. Wsparcie otrzymaliś­my od Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, lidera działań, o których teraz mówimy – dodała Syczewska, doceniając wartość interdyscy­plinarnego podejścia do problemu.

– Przemoc to zjawisko, które – jak pokazują dane – jest powszechne. Statystycz­nie mamy z nią do czynienia na co dzień. Mówiąc o przemocy, często używamy skrótu myślowego, który prowadzi nas do utożsamian­ia jej jedynie z problemem natury fizycznej, a przecież mamy również do czynienia z przemocą psychiczną, która dotyka równie głęboko. Abyśmy mogli skutecznie­j reagować, musimy wiedzieć, jakie sygnały wysyłają nasze dzieci – podkreślił wojewoda podlaski. KAMIL ŚWIRYDOWIC­Z

 ?? ?? W trakcie konferencj­i głos zabrał m.in. Sławomir Kopczewski, prezes Podlaskieg­o Związku Piłki Nożnej.
W trakcie konferencj­i głos zabrał m.in. Sławomir Kopczewski, prezes Podlaskieg­o Związku Piłki Nożnej.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland