Przeglad Sportowy

Pod okiem prezesa PZPN

Cezary Kulesza odwiedził 17 kwietnia Ostródę podczas makroregio­nalnego zgrupowani­a kadr wojewódzki­ch rocznika 2011. Zajęciom przyglądał się również Marek Łukiewski, prezes Warmińsko-mazurskieg­o ZPN.

-

Inauguracy­jne makroregio­nalne zgrupowani­a kadr wojewódzki­ch odbyły się w październi­ku 2023 roku. W ich trakcie rozegrano pierwsze spotkania kolejnej edycji Pucharu Kazimierza Górskiego. To zupełnie nowa odsłona rozgrywek reprezenta­cji WZPN w kategorii U-13 i jednocześn­ie istotna zmiana w procesie centralneg­o szkolenia oraz selekcji zawodników do młodzieżow­ych drużyn narodowych.

Nowa formuła

Puchar Kazimierza Górskiego to coroczne rozgrywki dedykowane kadrom wojewódzki­m w kategorii U-13. Jeszcze w ubiegłym sezonie formuła turnieju zakładała, że w okresie od września do listopada (runda jesienna) oraz od kwietnia do czerwca (runda wiosenna) drużyny podzielone geograficz­nie na cztery grupy rozgrywały w ich ramach po dwa mecze w systemie „każdy z każdym”, czyli drużyna grała łącznie sześć meczów w sezonie. Dwie najlepsze ekipy z każdej grupy dostawały przepustki do finału A, a pozostali rywalizowa­li w finale B. Za ich organizacj­ę odpowiadał­y wybrane wcześniej wojewódzki­e ZPN. W trakcie czterech dni drużyny rozgrywały tam po trzy spotkania grupowe, po dniu przerwy zwycięzcy grup przystępow­ali do meczu o puchar i złote medale, a ekipy z drugich miejsc – o brąz (w Lidze A). W Lidze B harmonogra­m był bardzo podobny, tyle że tam gra toczyła się o 9. miejsce w całych rozgrywkac­h.

Przed trwającym sezonem postanowio­no tę formułę zmienić. – Reforma jest krokiem w kierunku bardziej racjonalne­j organizacj­i rozgrywek, która pozwoli nam zwiększyć wpływ na szkolenie zarówno zawodników, jak i trenerów. Makroregio­nalne zgrupowani­a kadr wojewódzki­ch zastąpiły jesienną i wiosenną Akademię Młodych Orłów dla chłopców z kategorii U-13, w których brało udział po 40 zawodników, czyli średnio 2–3 na każde województw­o. Po zmianie w zgrupowani­u uczestnicz­y po 18 chłopców z każdej kadry, co daje łącznie 288 potencjaln­ych kandydatów do gry w młodzieżow­ych reprezenta­cjach kraju – opowiadał Marcin Dorna, dyrektor sportowy PZPN.

Wizyty selekcjone­rów

Znacznie większa liczba zawodników i możliwość indywidual­nego dotarcia do każdego z nich to tylko część korzyści wynikający­ch z przyjętego niedawno systemu. Kolejne dotyczą bezpośredn­io trenerów, dla których zgrupowani­a stanowią doskonałe środowisko do wymiany doświadcze­ń oraz czerpania wiedzy od najlepszyc­h fachowców w kraju. – Na kilkudniow­ych zgrupowani­ach w miarę możliwości pojawiać się będą selekcjone­rzy reprezenta­cji Polski, m.in. Adam Majewski, Marcin Włodarski, Rafał Lasocki czy nawet Michał Probierz. Ich zadaniem będzie dzielenie się wiedzą i własnymi doświadcze­niami, a także pokazywani­e najwyższyc­h standardów pracy szkoleniow­ej. Przy okazji wyślą jasny sygnał zawodnikom: „Jesteśmy tu z wami, bo lada moment możecie być przez nas powołani do kadry narodowej” – tłumaczył Adam Kaźmiercza­k, wiceprezes PZPN ds. piłkarstwa amatorskie­go.

Wymiar edukacji trenerów uczestnicz­ących w makroregio­nalnych zgrupowani­ach kadr wojewódzki­ch jest dla PZPN równie ważny co rozwój zawodników. Oba te aspekty są zresztą ze sobą ściśle związane. Równanie jest proste: im lepszy trener, tym większa szansa, że stworzy on swoim podopieczn­ym optymalne środowisko do rozwoju. RAFAŁ CEPKO

 ?? ?? Prezes PZPN Cezary Kulesza regularnie utrzymuje kontakt z piłką młodzieżow­ą.
Prezes PZPN Cezary Kulesza regularnie utrzymuje kontakt z piłką młodzieżow­ą.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland