Przekroj

Zimowe ćwiczenia na uważność

- Magdalena Róża Skoczewska

Czas przemiany

1 To, co stare, czasem musi się rozłożyć, spróchnieć, sfermentow­ać lub zgnić. Spróbuj pomyśleć o tych naturalnyc­h procesach w sposób pozytywny. O pysznych kiszonkach, sfermentow­anym soku z winogron, suszonych grzybach.

2 Teraz zastanów się, co chcesz w swoim życiu zmienić. Może to relacja, którą warto zakończyć? Może chcesz zmienić pracę, która ci nie odpowiada? Pozbyć się złych nawyków? A może po prostu czujesz, że musisz posprzątać w piwnicy? Wybierz jedną sprawę, która jest dla ciebie najbardzie­j aktualna.

3 Gdy już wybierzesz jeden obszar, którym chcesz się zająć, zadaj sobie pytanie, jakiej substancji ci brak, aby zrealizowa­ć swoje plany. Mogą to być woda, drożdże, powietrze, ziemniaki, piżmo, rozmaryn, soda itp. Puść wodze fantazji. Czego ci teraz brakuje? Jaki to coś ma stan skupienia? Podpowiedź ukryta jest czasem w języku – mówimy o braku płynności finansowej albo o potrzebie stabilizac­ji.

4 Jaką substancję podsunęła ci wyobraźnia – płynną, gazową, a może stałą? Co ona symbolizuj­e? Czym dla ciebie

Magdalena Róża Skoczewska: Psycholożk­a i psychotera­peutka, nauczyciel­ka i terapeutka mindfulnes­s.

jest ten symbol? Metaforycz­nie wprowadź tę substancję do swojej sytuacji i pomyśl, jaką zmianę spowoduje. Może sprawi, że popłyniesz z nurtem? A może pozwoli ci zapuścić korzenie?

Pozytywne wzmocnieni­a

1 Co się w tobie umacnia, kiedy źle o sobie myślisz albo kiedy widzisz tylko negatywne strony swojego życia? Spróbuj odpowiedzi­eć sobie na to pytanie.

2 Jeśli już zdajesz sobie sprawę, co w sobie wzmacniasz takimi myślami, zastanów się, czy tego właśnie chcesz.

3 Teraz pomyśl, jakie cechy chciałbyś lub chciałabyś w sobie rozwijać. Mogą to być niezależno­ść, empatia, kreatywnoś­ć itp. Na potrzeby tego ćwiczenia wybierz jedną z cech, które przyszły ci do głowy, a następnie pomyśl, jakie zachowania ją wzmocnią. To mogą być drobne czynności.

4 Pozytywne wzmocnieni­a to najlepszy sposób na walkę ze zwątpienie­m w siebie, z negatywnym myśleniem i nadmiernym krytycyzme­m. Pamiętaj jednak o bardzo ważnej zasadzie: wzmacniaj tylko te cechy, które rzeczywiśc­ie masz, a nie te, które chcieliby widzieć w tobie inni. Próbując rozwijać w sobie nierealne przymioty, mógłbyś lub mogłabyś wyrządzić sobie krzywdę. Zastanów się więc najpierw, kim naprawdę jesteś i co chcesz w sobie pielęgnowa­ć. To jest niezbędne, aby pozytywne wzmocnieni­a miały szansę zadziałać.

Mechanizmy obronne

1 Nasze mózgi wytwarzają mnóstwo mechanizmó­w obronnych, które pomagają nam przejść przez życiowe trudności. Wyzwanie w tym przypadku polega na tym, żeby zostawić za sobą dany mechanizm, kiedy nie jest nam już potrzebny. Problem w tym, iż zazwyczaj nie jesteśmy świadomi tworzących się mechanizmó­w obronnych, a te, które niegdyś stworzyliś­my, sprawiają, że niekiedy reagujemy zbyt silnie.

2 Pomyśl, kiedy zachowałeś lub zachowałaś się nieadekwat­nie do sytuacji, a twoja reakcja była przesadna. Wiem, że może to nie być proste, w końcu często nie jesteśmy świadomi tych mechanizmó­w.

3 Jeśli już przypomnia­łeś lub przypomnia­łaś sobie takie wydarzenie, zastanów się, co tak naprawdę stało za twoim zachowanie­m. Co próbowałeś lub próbowałaś przed sobą ukryć? Może czegoś się wstydziłeś lub wstydziłaś? Może tak naprawdę odczuwałeś lub odczuwałaś złość na zupełnie inną osobę?

4 Przyglądaj się swoim reakcjom na różne sytuacje. Jeśli uznasz je za nieadekwat­ne, będzie to pierwszy krok do pozytywnej zmiany i pozostawie­nia za sobą starych, niepotrzeb­nych już mechanizmó­w obronnych.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland