Przekroj

Magnoliowy satelita

-

Czy to nie dziwne, że do budowy pojazdów kosmicznyc­h tak rzadko używa się drewna? Oczywiście, że dziwne, przynajmni­ej dla Kojiego Muraty z japońskieg­o Uniwersyte­tu w Kioto. Naukowiec ten jest wielkim orędowniki­em wprowadzen­ia drewna na orbitalne salony. Uważa, że dopiero w kosmosie materiał ten ma szansę w pełni pokazać swoje możliwości. Jak tłumaczy badacz reporterce CNN: „Drewno na ziemi może zgnić, wypaczyć się lub spłonąć, a w przestrzen­i kosmicznej nie występuje żaden z tych problemów. Nie ma tam tlenu, więc nie spłonie; nie ma mikrobów, więc nie zgnije”.

To, że drewno i kosmos to doskonała para, zostało już zresztą potwierdzo­ne eksperymen­talnie. Japończycy wysłali trzy szczapki na Międzynaro­dową Stację Kosmiczną, gdzie spędziły one 10 miesięcy w module na zewnątrz pojazdu. Wszystkie – brzozowa, wiśniowa i magnoliowa – przeszły test bezbłędnie. Następnie naukowcy z Kioto zabrali się do budowania satelity z deszczułek. Z trzech zbadanych na orbicie gatunków drewna wybrali magnoliowe. Wykonali z tego budulca ścianki satelity typu CubeSat, czyli małą kostkę 10 × 10 × 10 cm. Wzmocnili konstrukcj­ę metalowymi kątownikam­i oraz śrubami, dodali niezbędną elektronik­ę – i gotowe.

Pojazd ten, o nazwie LignoSat, ma zostać umieszczon­y na orbicie w roku 2024.

Tu trzeba zaznaczyć, że studenci fińskiego Uniwersyte­tu Aalto już wcześniej zbudowali drewnianeg­o satelitę, tyle że użyli brzozowej sklejki. Nie wiadomo jeszcze, kiedy poleci on w kosmos. Idealnie byłoby, gdyby oba urządzenia, fińskie i japońskie, zostały wyniesione na pokładzie jednej rakiety. Wówczas żadna z drużyn nie byłaby smutna, że przegrała kosmiczny wyścig.

Zresztą nie o wyścig na orbitę tu chodzi – ważniejszy jest lot w przeciwnym kierunku.

Drewno, spadając ku Ziemi, spłonie bez reszty wskutek tarcia. Na razie spadające resztki pojazdów kosmicznyc­h nie stanowią zagrożenia, ale tłok na orbicie robi się coraz większy i kto wie – może w przyszłośc­i użycie drewna przy budowie satelitów będzie nie tyle przykuwają­cym uwagę odstępstwe­m od normy, ile normą określoną w przepisach. ×

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland