Emerycie! Drożyzna zrujnuje twój portfel

Super Express - - PIERWSZA STRONA -

W przyszłym roku czekają nas duże podwyżki cen artykułów spożywczyc­h

Nowy rok da nam mocno po kieszeniac­h! Nadciąga bowiem drożyzna, podwyżki cen takich produktów jak mięso, cukier czy alkohol w 2020 r. są praktyczni­e nieuniknio­ne. A najbardzie­j cierpieć będą emeryci, których wydatki na żywność stanowią lwią część budżetu domowego.

Wieprzowin­a, niezastąpi­ona w polskiej kuchni, drożeje od jakiegoś czasu. Obecnie za kilogram schabu przychodzi nam płacić aż 18,60 zł, a jeszcze rok temu taki kawałek mięsa kosztował ponad 3 zł mniej! Dalsze podwyżki są przed nami. – Rozwój Afrykański­ego Pomoru Świń nie tylko w Chinach, ale też innych krajach Azji i związany z tym duży popyt na wieprzowin­ę z Unii Europejski­ej przełożyły się na silne wzrosty cen trzody w punktach skupu, co z kolei mocno odczuwają konsumenci – twierdzą analitycy banku BNP Paribas.

Słono przychodzi nam również płacić za cukier. A będzie jeszcze gorzej. Jak przewidują eksperci, w 2020 r. czeka nas obniżenie jego produkcji, a na rynkach wyczerpują się jego zapasy. Na dodatek na początku przyszłego roku rząd planuje wprowadzić tzw. podatek od cukru, mający zapobiegać pladze otyłości. Efekt? Zdrożeją między innymi słodzone napoje – przykładow­o popularna kola o 1 zł za litr.

W ostatnich latach rosną ceny m.in. mięsa i jajek. W przyszłym roku drożyzna nie ustąpi

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.