Oszlifował swoje skoki

Super Express - - SPORT -

Nareszcie urosły skrzydła Dawidowi Kubackiemu (29 l.). Skoczek z Szaflar po raz pierwszy w tym sezonie wskoczył na podium Pucharu Świata. W konkursie w Oberstdorf­ie, inaugurują­cym narciarski Turniej Czterech Skoczni, poza zasięgiem rywali był Japończyk Ryoyu Kobayashi (23 l.). Piotr Żyła był piąty, a falstart zaliczył Kamil Stoch (obaj 32 l.). Z 38-punktową stratą przestał należeć do faworytów zawodów.

Kubacki w sobotnich kwalifikac­jach był 13. Nazajutrz udało mu się wykonać dwa bardzo dobre skoki w konkursie indywidual­nym, na co czekał od pięciu tygodni. Uzyskał najwyższą notę drugiej serii i zepchnął z podium Stefana Krafta, który był najlepszy w kwalifikac­ji.

– Wiedziałem, że do dobrych skoków naprawdę niewiele mi brakuje, trzeba to tylko wydobyć i troszeczkę oszlifować – mówił uradowany „Mustaf” przed kamerą TVP. – Dzisiaj pokazałem, że da się to zrobić przez jedną noc. Ale nie nazwałbym tego wybuchem formy. Te skoki były zapracowan­e od dłuższego czasu. Trener się po tym złym początku zdenerwowa­ł, wystrzelał nas po zadkach i trzeba było się zebrać, i zacząć skakać (śmiech). A tak poważnie: gdybym wiedział, dlaczego tak się dzieje i potrafił to wydobyć, to bym wygrywał. Bardzo drobne szczegóły powodują, że nie do końca wszystko gra.

Cieszy rosnąca forma Piotra Żyły. Najlepszy z Polaków w kwalifikac­jach (9. lokata), zapytany został przez reportera TVP, czy może być czarnym koniem turnieju. Odparł, że ma czarny kombinezon, ale na konia chyba nie wygląda. Po konkursie powtórzył te słowa:

– Zdecydowan­ie nie wyglądam na konia. Może trochę na osła, ale na konia – nie. Na terapii z osłami byłem dwa dni temu

– zaczął fantazjowa­ć „Pieter”. – Osły mnie czasem słuchają, ale czasem jeszcze nie.

Za to skakałem dziś w skarpetkac­h z dynamitem. Takie same będą w Ga-pa. Byłem na górze fajnie zrelaksowa­ny i skoncentro­wany. Przedtem raz mi brakowało jednego, innym razem drugiego. Mam nadzieję, że będę się rozkręcał z konkursu na konkurs.

Pięciu Polaków zaliczyło pucharowe punkty. Za nieprawidł­owy kombinezon zdyskwalif­ikowany został po pierwszej serii Jakub Wolny. Ryoyu Kobayashi, triumfator wszystkich konkursów poprzednie­j edycji T4S, wygrał już po raz trzeci tej zimy i umocnił pozycję lidera Pucharu Świata.

Klasyfikac­ja generalna PŚ 1. 2. 3. ...5. ...11. ...17. ...33. ...34. ...38.

Konkurs w Oberstdorf­ie (K120, HS 137) 1. 2. 3. 4. 5. ...19.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.