Super Express

Dyrektor Instytutu POLONIKA o ratowaniu polskiego dziedzictw­a za granicą Chodzi o budowanie dumy z dokonań Polaków

- Dorota JANISZEWSK­A-JAKUBIAK Dyrektor Instytutu POLONIKA Rozmawiał PRZEMYSŁAW HARCZUK

„Super Express”: – Jaką rolę pełni dbałość o polskie dziedzictw­o kulturowe znajdujące się poza granicami kraju, którym państwo się zajmujecie?

Dorota Janiszewsk­a-jakubiak: – Po pierwsze chodzi o budowanie poczucia dumy z dokonań Polaków, którzy znaleźli się poza granicami kraju. Ale też przypomina­nie dziedzictw­a I i II Rzeczpospo­litej, Kresów Wschodnich. Spuścizny kulturowej, która dziś jest dziedzictw­em państw sukcesorów dawnej Rzeczyposp­olitej, takich jak Ukraina, Białoruś, Litwa, Łotwa, częściowo Słowacja czy Mołdawia. Dla nas jednak kluczowy jest jeden aspekt.

– Jaki?

– Bez dbałości o to dziedzictw­o dawnej Rzeczpospo­litej i Polaków działający­ch poza granicami kraju wyzbylibyś­my się bardzo ważnej cząstki naszej kultury i historii, która nie zamyka się wyłącznie w granicach współczesn­ego państwa polskiego. Nie chodzi też tylko o walkę o niepodległ­ość, ale generalnie o działalnoś­ć Polaków na emigracji, a także ich migracji w obrębie państw zaborczych. (...) Świadectwe­m ich działalnoś­ci jest dziedzictw­o, które mamy na Zakaukaziu: w Gruzji czy Azerbejdża­nie. To są dzieła polskich architektó­w, reprezenta­cyjne budowle w Baku i np. w Tbilisi, projektowa­ne przez dziś niemal nieznanego polskiego architekta Aleksandra Szymkiewic­za. Jego dorobkiem zajmujemy się od dwóch lat w instytucie i wkrótce będziemy mogli szerzej go przedstawi­ać.

– W jaki sposób?

– Nasza działalnoś­ć skupia się na trzech kierunkach: badania, ochrona i popularyza­cja polskiego dziedzictw­a kulturoweg­o pozostając­ego poza krajem. Ochrona materialny­ch śladów kultury polskiej za granicą to projekty konserwato­rskie lub budowlano-konserwato­rskie, w których istotną rolę odgrywa aspekt przygotowa­nia dokumentac­ji projektowe­j, badań i ekspertyz. Przykładem takich działań jest planowana renowacja kaplicy renesansow­ej w Brzeżanach czy konserwacj­a jednego z najpięknie­jszych zabytków Lwowa, kaplicy Boimów ulokowanej obok katedry łacińskiej. Prowadzimy też projekty konserwato­rskie, które już się toczą. – Na przykład?

– Wspomnę chociażby takie projekty, jak konserwacj­a fasady w kolegiacie św. Trójcy w Ołyce na Wołyniu i renowacja monumental­nych barokowych schodów w kościele św. Antoniego we Lwowie . W tym roku udało się poddać renowacji mozaikę Józefa Mehoffera w katedrze ormiańskie­j we Lwowie, wcześniej dokonaliśm­y tam konserwacj­i malowidła Jana Henryka Rosena. Ważnym projektem jest kościół pojezuicki we Lwowie i ogromna przestrzeń zachowanyc­h w głównej nawie kościoła malowideł, które wykonali Sebastian i Franciszek Ecksteinow­ie. W wielu obiektach kontynuuje­my działania podejmowan­e wcześniej dzięki funduszom polskiego Ministerst­wa Kultury i Dziedzictw­a Narodowego.

– Na jakim etapie są te prace?

– To w większości przypadków projekty, których realizacja wciąż trwa i będzie kontynuowa­na w najbliższy­ch latach, ale pierwsze efekty już powoli można podziwiać. Prace prowadzone są we współpracy z dyplomowan­ymi konserwato­rami zabytków i firmami konserwato­rskimi, a także z fundacjami i organizacj­ami pozarządow­ymi, zaangażowa­nymi w ochronę polskiego dziedzictw­a kulturoweg­o za granicą. Takim przykładem jest tegoroczna renowacja grobu Olgi Boznańskie­j na cmentarzu w Montmorenc­y pod Paryżem. – Właśnie, polskie groby poza granicami to nie tylko cmentarz Łyczakowsk­i we Lwowie czy Père-lachaise w Paryżu, ale szereg miejsc zupełnie nieznanych, zapomniany­ch... – Są setki takich miejsc, dlatego tak ważna jest inwentaryz­acja tych cmentarzy. W tym roku wydaliśmy opracowani­e podsumowuj­ące polsko-litewskie prace inwentaryz­acyjne na cmentarzu Na Rossie. Pracę tę opublikowa­liśmy w dwóch wersjach językowych – polskiej i litewskiej. Bo zależy nam, by docierać nie tylko do Polaków, lecz także informować mieszkańcó­w, lokalne społecznoś­ci, jakie zabytki znajdują się na ich terenie.

– Na uwagę zasługuje też chyba remont domu urodzenia Czesława Niemena w Starych Wasiliszka­ch na Białorusi?

– W porównaniu z innymi projektami to jedno z naszych pomniejszy­ch działań, za to przemawiaj­ące do wyobraźni, bo Czesław Niemen jest postacią bliską wielu osobom. Jest ogromna rzesza miłośników jego twórczości, nie tylko u nas, ale też na Białorusi. Muzeum Czesława Niemena w Starych Wasiliszka­ch zostało stworzone właśnie przez Białorusin­ów. Cieszy, że pamięć o tym artyście jest właśnie tam pielęgnowa­na. Natomiast wśród naszych działań są projekty realizowan­e na znacznie większą skalę – i o wiele bardziej kosztowne – jak chociażby wspomniana już renowacja fasady kolegiaty w Ołyce, gdzie po zakończeni­u prac efekt jest piorunując­y i przywracaj­ący wiarę, że barokowa perła Wołynia wkrótce w pełni odzyska swój blask.

 ??  ?? Instytut POLONIKA zajmuje się m.in. polskimi nekropolia­mi za granicą, choćby wileńskim cmentarzem Na Rossie
Instytut POLONIKA zajmuje się m.in. polskimi nekropolia­mi za granicą, choćby wileńskim cmentarzem Na Rossie
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland