Super Express

Co gdzie kiedy

-

Był „Pitbull”, „Ślepnąc od świateł”, a wcześniej choćby słynne „Psy”. Teraz czas na kolejną część mafijnych opowieści znad Wisły. Bo któż z nas nie lubi dobrego gangstersk­iego kina?

Zwykle są to historie ludzi takich jak my. Brak perspektyw na wyjście z szarej rzeczywist­ości i oczekiwani­e na przysłowio­wą mannę z nieba.

A ta spływa na wielu dopiero po wejściu w kolizję z prawem. „Utalentowa­ni” gangsterzy wzbogacają się w zadziwiają­co szybkim tempie. W oczach zwykłych zjadaczy chleba jawią się często bardziej jako nowoczesne wcielenie Janosika albo Robin Hooda niż jako groźni przestępcy. Niebezpiec­zna, odwrócona moralność gangstersk­iego kina to jedno. Drugą kwestią jest czysta ludzka ciekawość, która zachęca nas

Anielski głos, całe życie na scenie i amerykańsk­i sen – to tylko część historii Judy Garland. Jej żywot miał bowiem słodko-gorzki smak.

Judy Garland szybko zapracował­a sobie na miano ikony Hollywood. Po brawurowej roli w filmie „Czarnoksię­żnik z Oz” z 1939 r. ledwie 17-letnia dziewczyna dostała wymarzoneg­o Oscara. Życie artystki poza sceną nie było jednak pasmem samych sukcesów. Garland długo borykała się z problemem niskiej do śledzenia tego, jak wygląda życie mafii od środka. Po serii przebojowy­ch filmów Patryka Vegi ruch w interesie nie maleje. Tym razem do produkcjik­ina gangstersk­iego wziął się Maciej Kawulski, biznesmen święcący triumfy jako współzałoż­yciel organizacj­i MMA Konfrontac­ja Sztuk Walki. Jego film „Jak zostałem gangsterem” z gościnnym udziałem dwóch Natalii – Siwiec i Szroeder – już w kinach. samooceny, miewała też poważne tarapaty finansowe. Aktorka nie mogła ułożyć sobie życia osobistego. Pięciokrot­nie wychodziła za mąż, była uzależnion­a od leków, co w końcu doprowadzi­ło ją do tragiczneg­o finału. Judy Garland zmarła w wieku 47 lat z powodu przedawkow­ania środków nasennych. Teraz nadszedł czas na przypomnie­nie historii słynnej artystki. W jej rolę wcieli się dawno niewidzian­a na kinowym firmamenci­e Renee Zellweger.

Jeszcze nie tak dawno temu osoby z zespołem Downa żyły niezwykle krótko. Dzisiejsze pokolenia dożywają co najmniej pięćdziesi­ątki.

Wiedza o ludziach z wrodzonymi wadami wywołanymi dodatkowym chromosome­m 21 jest coraz bardziej powszechna. Jednak wciąż mało miejsca poświęca się im w szeroko pojętej kulturze masowej. Taki stan rzeczy może zmienić ciepła komedia „Sokół z masłem orzechowym” z Zackiem Gottsagene­m (34-letni aktor z zespołem Downa) w roli głównej. Zack wcielił się w rolę... Zaka. Chłopak o tym właśnie imieniu mimo swoich ułomności pragnie spełniać swoje marzenia. A te sięgają podbicia świata wrestlingu. Czy Zack zostanie zapaśnikie­m?

„SOKÓŁ Z MASŁEM ORZECHOWYM”, KOMEDIA, PROD. USA, REŻ. TYLER NILSON, MIKE SCHWARTZ

 ??  ?? Marcin Kowalczyk w roli głównego bohatera, któremu bardziej niż praca i nauka smakuje adrenalina
Marcin Kowalczyk w roli głównego bohatera, któremu bardziej niż praca i nauka smakuje adrenalina
 ?? Foto MATERIAŁY PRASOWE (5) ?? Renee Zellweger w roli Judy Garland można poznać tylko po minach
Foto MATERIAŁY PRASOWE (5) Renee Zellweger w roli Judy Garland można poznać tylko po minach
 ??  ?? To film oparty na prawdziwej historii polskiego gangstera
To film oparty na prawdziwej historii polskiego gangstera
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? W otoczeniu gangsterów zawsze kręcą się piękne kobiety – Natalia Szroeder jako Magda
W otoczeniu gangsterów zawsze kręcą się piękne kobiety – Natalia Szroeder jako Magda
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland