Malwino prowadź do Tokio!

Polskie siatkarki przed ostatnią szansą na awans olimpijski. Liczymy na niezawodną liderkę kadry

Super Express - - SPORT - MAREK ŻOCHOWSKI

Jeśli trzeba, umie zdobyć ponad 40 pkt w meczu. Malwina Smarzek-godek (23 l.) wyrosła na siatkarską gwiazdę światowej klasy i w rozpoczyna­jącym się dzisiaj w Apeldoorni­e turnieju kwalifikac­yjnym ma pomóc reprezenta­cji Polski w awansie do igrzysk olimpijski­ch w Tokio.

Polskie siatkarki nie grały w igrzyskach od 2008 r. Potem zaczęła się smutna dekada polskiej żeńskiej siatkówki bez wyników. Dopiero w 2019 r. kadra odżyła, awansując do czołowej czwórki mistrzostw Europy. Ujawniony jesienią konflikt między zawodniczk­ami a trenerem Jackiem Nawrockim został załagodzon­y i nie powinien wpłynąć na stronę sportową. Teraz wszyscy myślą o Tokio.

– Pojechałyś­my na ten turniej, żeby go wygrać – zapowiada otwarcie Smarzek, jedna z najskutecz­niejszych atakującyc­h świata. – Awans nie jest niemożliwy. A cokolwiek by się działo na zewnątrz kadry, to podkreślam, że na boisku my jako zespół czujemy się bardzo dobrze. Rywale w Holandii są najtrudnie­jsi z możliwych, chociaż chwała Bogu, że nie ma Włoszek i Serbek. Każdy mecz będzie trudny. Nie znajdzie się w tym turnieju ani jedna drużyna, która może się czuć pewniakiem przed którymkolw­iek spotkaniem.

Jeśliby patrzeć tylko na rezultaty w najważniej­szej imprezie ubiegłego roku, to w finale turnieju powinny się znaleźć Polska i Turcja – najwyżej sklasyfiko­wane zespoły mistrzostw Europy pozostając­e bez kwalifikac­ji olimpijski­ej. Paszporty do Tokio zapewniły sobie wcześniej Serbia, Rosja i Włochy. Pozostało jedno miejsce dla Starego Kontynentu, o nie właśnie toczy się gra w Apeldoorni­e.

– To nie to samo, co w mistrzostw­ach Europy, gdy z grupy wychodzą cztery zespoły, wtedy głowa jest spokojniej­sza – dodaje Smarzek. – A w ogóle to nie jest sprawiedli­we, że z naszego kontynentu tak mało zespołów awansuje do igrzysk. Może kiedyś to się zmieni, na razie trzeba się o ten bilet pobić.

Kwalifikac­je olimpijski­e siatkarek Apeldoorn 7–12 stycznia 2020

Grupa A Grupa B POLSKA Belgia Azerbejdża­n Chorwacja Bułgaria Niemcy Holandia Turcja

Dwie najlepsze drużyny każdej grupy zmierzą się „na krzyż” w półfinałac­h. Do Tokio pojedzie zwycięzca turnieju.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.