Super Express

Ograjcie Turcję!

Półfinały – sobota Finał – niedziela

- JERZY CHWAŁEK

Reprezenta­cja Polski wygrała z Azerbejdża­nem 3:0 (25:19, 25:19, 25:23) w ostatnim meczu grupowym turnieju kwalifikac­yjnego do igrzysk. Dzisiaj w Apeldoorn Polki zagrają z Turcją o awans do finału turnieju.

W meczu z Azerkami Polkom wystarczył­o wygrać dwa sety, żeby zająć pierwsze miejsce w grupie, ale rywalek nie było stać nawet na wygranie seta.

Dzień odpoczynku dostała Natalia Mędrzyk, mająca drobne problemy ze zdrowiem, a od drugiego seta trener Jacek Nawrocki oszczędzał siły Malwiny Smarzek-godek, Joanny Wołosz oraz Magdy Stysiak. Na boisku pojawiły się wszystkie rezerwowe włącznie z młodziutki­mi Moniką Jagłą i Moniką Fedusio, które zagrały bez kompleksów.

Niemcy – Holandia, godz. 17.15, Polsat Sport Polska – Turcja, godz. 20.45, TVP 1, TVP Sport, Polsat Sport godz. 17.30, TVP Sport, Polsat Sport

Naszym liderkom siły będą potrzebne w dzisiejszy­m boju z Turczynkam­i, uważanymi przed turniejem za głównego faworyta. Siatkarki znad Bosforu pokonały Polki 3:1 w półfinale wrześniowy­ch ME. W Holandii na razie jednak nie zachwycają, a wczoraj zapewniły sobie awans po pięcioseto­wym, dramatyczn­ym meczu z Belgijkami, wygrywając po tie-breaku. Kto zatem jest faworytem dzisiejsze­go półfinału?

– Jeśli nasze dziewczyny zagrają tak konsekwent­nie, szczególni­e w końcówkach setów, jak w najlepszym do tej pory meczu przeciwko Holandii, to awansują do finału – prognozuje dwukrotna mistrzyni Europy Małgorzata Glinka (42 l.). – O zwycięstwi­e zadecydują głowa i cierpliwoś­ć na boisku. Jeśli nawet coś się nie uda, nie można się podłamywać. Oprócz tego liczyć się będą determinac­ja i dyspozycyj­a w danym dniu, bo poziom najlepszyc­h drużyn turnieju w Apeldoorn jest bardzo wyrównany. Tu nie ma zespołu pokroju Brazylii czy USA, które dominują na świecie. Czekamy na występ na igrzyskach już od ponad dziesięciu lat i mam nadzieję, że nie będziemy czekać kolejnych czterdzies­tu – kończy półżartem Glinka.

W drugim półfinale Niemcy zmierzą się z Holandią. Zwycięzcy półfinałów zagrają w niedzielny­m finale o jedyne miejsce premiowane awansem na igrzyska.

Polskie siatkarki wygrały grupę. Dzisiaj mecz o być albo nie być  FERALNA 13. MINUTA

??  ?? Najwięcej punktów (12) dla Polski w meczu z Azerkami zdobyła Martyna Łukasik (21 l.)
Małgorzata Glinka (42 l.) to legenda polskiej reprezenta­cji
Najwięcej punktów (12) dla Polski w meczu z Azerkami zdobyła Martyna Łukasik (21 l.) Małgorzata Glinka (42 l.) to legenda polskiej reprezenta­cji