Super Express

Krytyka Orkiestry jest nieistotna

- Prof. Henryk DOMAŃSKI Socjolog, PAN

„Super Express”: – Czemu WOŚP – akcja, która powinna budzić raczej tylko pozytywne emocje – staje się co roku przedmiote­m karczemnej awantury?

Prof. Henryk Domański: – Z jednej strony mamy Jurka Owsiaka, który jest twarzą Orkiestry i nierzadko zajmuje jednoznacz­ne stanowisko w sprawach polityczny­ch, krytykując PIS. Co więc zrozumiałe, budzi to negatywne reakcje w elektoraci­e PIS. Z drugiej jednak strony z badań CBOS wynika, że pozytywna opinia na temat WOŚP wzrasta w miarę upływu lat. I to mimo polaryzacj­i polityczne­j, która wokół niej istnieje. Priorytet w ocenie Orkiestry uzyskuje wartość samej akcji i poglądy polityczne schodzą tu na dalszy plan. – Nie tylko sondaże, ale też liczba wolontariu­szy, kolejne rekordy zebranych pieniędzy pokazują, że entuzjazm wokół WOŚP nie gaśnie. Krytyczne głosy nie znajdują w społeczeńs­twie posłuchu?

– Wielka Orkiestra stała się w powszechne­j świadomośc­i instytucją. Jeśli coś staje się instytucją, to staje ponad sporami, które budzi. Stała się czymś normalnym i to niezależni­e od tego, kto zajmuje się jej organizacj­ą.

– Skąd bierze się ten przeważają­cy pozytywny odbiór i powszechne angażowani­e się w WOŚP? Nie jest tak, że wypełnia ona nasze potrzeby społeczne? Daje poczucie pewnej wspólnotow­ości, której na co dzień nam brakuje?

– Każdy z nas chce raz na jakiś czas przekonać siebie i innych, że jest lepszy niż w codziennym życiu. Jeśli raz do roku wychodzimy razem z innymi i robimy coś, co, jak wspomnieli­śmy, uchodzi za wielką wartość, to niewątpliw­ie zwiększa to poczucie własnej wartości. I trudno znaleźć dla Orkiestry odpowiedni­k, który tym naszym potrzebom by odpowiadał. Tym bardziej że WOŚP to akcja, która odbywa się raz na rok. Gdyby odbywała się częściej, to jej wartość niewątpliw­ie by się obniżyła.

 ??  ??
 ?? Foto STACH ANTKOWIAK/ REPORTER ??
Foto STACH ANTKOWIAK/ REPORTER
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland