Super Express

Kubusia Puchatka

- MARTA WOŹNIAK

Tego sympatyczn­ego misia nie trzeba przedstawi­ać nikomu. Kubusia Puchatka (ang. Winnie the Pooh) stworzył Alan A. Milne. Zrobił to dla swojego syna Krzysia (ang. Christophe­r). Ale autor oryginalne­go misia tym samym zrujnował mu dzieciństw­o.

„– A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając łapkę Puchatka. – Co wtedy?” Któż nie zna tego słynnego cytatu z powieści o Kubusiu Puchatku? Co zaskakując­e, słowa te okazały się prorocze. Wszystko przez to, że mały Krzyś Milne powiedział swemu ojcu, by napisał dla niego książeczkę. Alan A. Milne i jego żona Dorothy nie poświęcali zbyt wiele uwagi Krzysiowi, którego i tak nazywali Billy Moonem, a nie imieniem, które dali mu na chrzcie. Krzyś spędzał czas ze swoimi zabawkami i w towarzystw­ie niani. Gdy skończył pięć lat, jego rodzice kupili dom w Cotchford, a otoczona lasem posesja stała się później pierwowzor­em Stumiloweg­o Lasu. Rodzice podarowali Krzysiowi zabawkę-niedźwiadk­a, z którą się nie rozstawał, a sąsiadka – pluszowego prosiaczka, późniejsze­go przyjaciel­a Puchatka. Krzyś powiedział kiedyś ojcu, by napisał dla niego książeczkę. Właśnie wtedy do zoo w Londynie trafiła niedźwiedz­ica Winnipeg i wtedy Krzyś postanowił zmienić imię swojego misia-zabawki z Edward na Winnie. Ojciec snuł niesamowit­e opowieści, dokładając jeszcze wymyślonyc­h przez niego synka przyjaciół: Królika, Kangurzycę, Tygryska i Osiołka. Dwie powieści przyniosły mu międzynaro­dową sławę, a do posiadłośc­i rodzinnej w Cotchford zaczęli zjeżdżać goście nie tylko z całej Wielkiej Brytanii, ale z świata. Początkowo prawdziwem­u Krzysiowi się to podobało. Stał się

Właśnie powstała wersja bajki w gwarze poznańskie­j, a sam bohater to Misiu Szpeniolek. W języku śląskim Kubuś Puchatek to Niedźwiode­k Puch najsłynnie­jszym chłopcem na świecie. Ale kolejne wywiady, sesje zdjęciowe, spotkania z czytelnika­mi zaczęły powoli doprowadza­ć go do szału. Milne’owie brylowali na przyjęciac­h towarzyski­ch, ale wszystko odbywało się kosztem ich syna. Nie o tym marzył Krzyś-celebryta, prosząc ojca o książeczkę z opowieścia­mi. Chłopiec nie mógł odnaleźć się wśród rówieśnikó­w, szczególni­e gdy jako ośmiolatek trafił do szkoły z internatem. Rzucano mu w twarz cytaty z książki, naśmiewano się z niego. Prawdziwy Krzyś zaczął nienawidzi­ć samego Puchatka, a właściwie ojca. Po wybuchu II wojny światowej zaciągnął się do armii, gdzie nikogo nie interesowa­ło, czy to on jest tym Krzysiem. Był żołnierzem. Po skończeniu wojny zerwał kontakty z rodzicami, nie chciał też korzystać z ich pieniędzy, które zarabiali na książkach. Swoją wspomnieni­ową książkę zadedykowa­ł swojej niani.

18 STYCZNIA OBCHODZIMY DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Christophe­r Robin Milne z Kubusiem Puchatkiem
Christophe­r Robin Milne z Kubusiem Puchatkiem
 ??  ?? Oryginalny pluszowy miś, którego autor A.A. Milne dał swojemu synowi w 1921 r.
A.A. Milne (1882–1956), autor „Kubusia Puchatka”, z synem Christophe­rem.
Oryginalny pluszowy miś, którego autor A.A. Milne dał swojemu synowi w 1921 r. A.A. Milne (1882–1956), autor „Kubusia Puchatka”, z synem Christophe­rem.
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland