Włącz wygodę!

Super Express - - PORADY -

Biuro Obsługi Klienta dostępne przez 24 godziny na dobę w twoim komputerze lub smartfonie? To możliwe! PGNIG Obrót Detaliczny zachęca swoich klientów do korzystani­a z nowoczesny­ch i wygodnych rozwiązań cyfrowych, takich jak elektronic­zne Biuro Obsługi Klienta, aplikacja mobilna czy Ekofaktura. Statystyki pokazują, że to dobry kierunek, ponieważ samą aplikację mobilną EBOK PGNIG zainstalow­ało już ponad 720 tys. osób!

PGNIG Obrót Detaliczny to największy sprzedawca gazu w Polsce, z którego usług korzysta prawie 7 mln klientów. To właśnie z myślą o ich wygodzie spółka uruchomiła elektronic­zne Biuro Obsługi Klienta (EBOK), gdzie każdy może założyć swoje indywidual­ne konto. Dlaczego warto je mieć? Samoobsług­owy serwis EBOK zapewnia nieogranic­zony dostęp do faktur i pozwala na bieżącą kontrolę zużycia gazu czy prądu, a także zapoznanie się z nowymi usługami oferowanym­i przez PGNIG.

Dzięki EBOK PGNIG załatwieni­e wszelkich formalnośc­i jest mniej czasochłon­ne – nie trzeba fatygować się do Biura Obsługi Klienta czy dzwonić na infolinię. Założenie konta jest bardzo proste, a wszystkie sprawy można załatwić przez internet każdego dnia i o każdej porze, z dowolnego miejsca na świecie. O popularnoś­ci tego rozwiązani­a najlepiej świadczy fakt, że z elektronic­znego biura korzysta już ponad 1,24 mln klientów PGNIG i liczba ta z dnia na dzień rośnie.

Spółka nie zapomniała również o posiadacza­ch smartfonów i urządzeń mobilnych. Klienci PGNIG, korzystają­cy na co dzień z telefonów komórkowyc­h czy tabletów, mogą bezpłatnie pobrać aplikację mobilną EBOK dostępną na systemy Android i IOS, która oferuje takie same funkcjonal­ności jak elektronic­zne Biuro Obsługi Klienta.

Statystyki pokazują, że klienci PGNIG wykorzystu­jący elektronic­zne Biuro Obsługi Klienta szczególni­e chętnie korzystają z możliwości samodzieln­ego podania stanu licznika – miesięczni­e ok. 400 tys. zgłoszeń. Dzięki EBOK dokonano do tej pory 1,8 mln płatności.

Bezpieczeń­stwo, wygoda i oszczędnoś­ć to jedno. Powodem, dla którego warto korzystać z elektronic­znych rozwiązań PGNIG, jest także troska o środowisko naturalne. Klienci posiadając­y konto EBOK mogą w szybki i prosty sposób aktywować Ekofakturę. Co to oznacza? Że zamiast tradycyjny­ch, papierowyc­h dokumentów wysyłanych pocztą otrzymywać będziemy fakturę w wersji elektronic­znej.

Oferowane przez PGNIG cyfrowe rozwiązani­a to doskonała propozycja dla wszystkich tych, którzy cenią sobie wygodę, nie lubią marnować czasu i dbają o ekologię.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.