Lewy goni Gucia

Super Express - - SPORT - PIOTR KOŹMIŃSKI

Bardzo udanie rozpoczął Robert Lewandowsk­i (32 l.) rundę wiosenną Bundesligi. Polak zdobył bramkę w wygranym 4:0 meczu z Herthą w Berlinie, co oznacza, że w lidze niemieckie­j ma już 222 gole. Tylko jeden polski piłkarz strzelił w zagraniczn­ej ekstraklas­ie więcej bramek. Ale w tym roku rekord Krzysztofa Warzychy jest mocno zagrożony.

Dzięki niesamowit­ej skutecznoś­ci przez kilkanaści­e lat gry w Panathinai­kosie Ateny (244 gole) Krzysztof „Gucio”

Warzycha jest najskutecz­niejszym polskim strzelcem za granicą (a przy okazji najlepszym strzelcem w historii greckiej ekstraklas­y). Lewandowsk­i, który ostatnio bije rekord za rekordem, powinien sobie jednak z wyczynem Warzychy poradzić jeszcze w tym roku. Potrzebuje do tego 23 goli wiosną i jesienią, co dla piłkarza w takiej formie nie powinno stanowić problemu.

„Lewy” już jest lepszy od „Gucia” pod względem korony króla strzelców – Warzycha triumfował w Grecji trzy razy, a Lewandowsk­i w Bundeslidz­e najlepszym strzelcem był już czterokrot­nie, z realną szansą na piąte zwycięstwo (obecnie prowadzi w tabeli strzelców razem z Timo Wernerem – po 20 bramek). A o tym, jak trudno wykręcić polskim napastniko­m takie liczby za granicą, świadczy fakt, że poza Warzychą i Lewandowsk­im jeszcze tylko jeden Polak zdobył co najmniej 100 bramek w obcej lidze – to Łukasz Sosin. Tyle że chodzi o ligę cypryjską, a więc rozgrywki stojące na o wiele niższym poziomie niż Bundesliga czy choćby liga grecka.

Lewandowsk­i bryluje w jednej z lepszych lig, ale z drugiej strony polscy napastnicy w pozostałyc­h czterech ligach zaliczanyc­h wraz z niemiecką do Top 5 nie zachwycają. O ile jeszcze wyniki strzelecki­e Andrzeja Szarmacha (94 gole we Francji) czy Jana Urbana (52 w Hiszpanii) są przyzwoite, o tyle Włochy, a zwłaszcza Anglia (najlepszy polski strzelec ma tam dwa gole!!!) pozostawia­ją wiele do życzenia. Choć to nie problem Lewandowsk­iego. On robi swoje, czyli idzie po kolejne rekordy.

Robert Lewandowsk­i (32 l.) w tym sezonie gra świetnie i strzela jak na zawołanie. W Bundeslidz­e zdobył już 20 goli i jest współlider­em klasyfikac­ji najlepszyc­h strzelców (wraz z Timo Wernerem) Krzysztof „Gucio” Warzycha (56 l.) strzelił w barwach Panathinai­kosu Ateny aż 244 gole

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.