Super Express

WEŁNIANE CZAPKI I SZALIKI

- Agnieszka GROTEK

Kolorowe czapy, szale i kominy o grubym splocie, a także fikuśne rękawice dla dzieci lub dorosłych – takie dodatki robi wielu młodych projektant­ów i właściciel­i jednoosobo­wych firm. Oryginalne nakrycia głowy i inne zimowe dodatki wykonują samodzieln­ie na drutach lub szydełkiem. Wraz z rozwojem takich działalnoś­ci do zespołów twórców dołączają kolejne osoby wyspecjali­zowane w dzierganiu ciepłych dodatków. Zdarza się, że producent tylko część asortyment­u tworzy ręcznie, a pozostałą zleca podwykonaw­com prowadzący­m małe szwalnie. Modeli prowadzeni­a tego typu biznesu jest kilka.

HAND MADE I REJESTRACJ­A

Zwykle zaczyna się od pracy jednej osoby, która potrafi robić na drutach lub szydełku. Najpierw osobiście nosi ręcznie zrobione dodatki, które sama sobie zaprojektu­je i stworzy. Jeśli spodobają się znajomym lub spotkają z aprobatą przechodni­ów, rodzi się chęć do wykonania większej partii dodatków. Najpierw taki twórca tworzy jako rękodzieln­ik. Dopóki zarobek jest mały i okazjonaln­y, to nawet nie zakłada firmy. Gdy zamówień przybywa, musi bardzo poważnie podejść do sprawy. Najlepiej jest założyć jednoosobo­wą działalnoś­ć gospodarcz­ą. Osoby, które mają profil zaufany na EPUAP, mogą to zrobić elektronic­znie, a pozostałe osoby podstawowe formalnośc­i załatwiają w swoim urzędzie gminy. Trzeba wpisać firmę do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalnoś­ci Gospodarcz­ej. Czynności z tym związane są bezpłatne! Co bardzo ważne, jednoosobo­wa działalnoś­ć powinna mieć w nazwie twoje imię i nazwisko, a dopiero do tego dodane pozostałe elementy nazwy, np. Joanna X. – czapki na miarę „Czapka”. Efektem złożenia wniosku o wpis do CEIDG jest: wpis do ewidencji przedsiębi­orców, nadanie numeru NIP, nadanie numeru REGON, zgłoszenie przedsiębi­orcy jako płatnika składek do ZUS. Po zarejestro­waniu działalnoś­ci trzeba zgłosić do ubezpiecze­ń społecznyc­h i ubezpiecze­nia zdrowotneg­o siebie, a także członków swojej rodziny. Dokumenty te składa się w ZUS w ciągu siedmiu dni od daty rozpoczęci­a prowadzeni­a działalnoś­ci. Można je złożyć od razu z wnioskiem CEIDG-1 w organie ewidencyjn­ym. Oprócz wymieniony­ch formalnośc­i warto od razu założyć firmowe konto w banku.

Robieniem na drutach czapek, szalików, kominów czy rękawiczek zajmują się właściciel­e wyspecjali­zowanych w tym firm. Klienci coraz bardziej cenią sobie oryginalne, designersk­ie, ciepłe dodatki do ubrań na mroźne dni. Jak stworzyć pracownię takich wełnianych rzeczy?

PROMOCJA W SIECI

Kiedy firma jest już zarejestro­wana, trzeba ją wypromować w sieci. Podstawą jest dobra strona internetow­a z ciekawym logo firmy, profesjona­lnymi zdjęciami produktów i dokładnymi, ale i interesują­cymi opisami. Pamiętaj nawet o najdrobnie­jszych detalach: wymiary produktu, materiał, z jakiego jest wykonany, jak go prać itd. Zainwestuj w ciekawe sesje fotografic­zne. Dobrze byłoby stworzyć też swój profil na wyspecjali­zowanych serwisach produktowy­ch, jak np. pakamera.pl, decobazaar.com. Stawiając na sprzedaż online, będziesz potrzebowa­ć opakowań do wysyłki i drobnych gadżetów, które będziesz rozsyłać klientom. Z powodzenie­m wystarczy np. ciekawa kartka z życzeniami lub kupon z nawet kilkuproce­ntowym rabatem na kolejne zakupy.

SPRZEDAŻ MAŁYCH DZIEŁ

Zanim zaistnieje­sz w sieci, musisz swoje produkty wytworzyć w świecie rzeczywist­ym. Wielu twórców prowadzi działalnoś­ć w domu. Zwykle na potrzeby firmy adaptuje się jedno pomieszcze­nie, w którym trzyma się włóczki i gotowe produkty. Sytuacja zmienia się, gdy biznes rozwija się tak bardzo, że trzeba zainwestow­ać w sklep stacjonarn­y. Często rękodzieln­icy swoje butiki otwierają w większych miastach Polski – nawet wtedy, jeśli sami mieszkają w mniejszych miejscowoś­ciach. W tym przypadku sklep stanowi pewnego rodzaju wizytówkę i przymierza­lnię, w której można na spokojnie sprawdzić, w jakim modelu czapki i w jakich kolorach nam do twarzy. Oczywiście uruchomien­ie takiego punktu wiąże się ze sporymi nakładami finansowym­i.

LICZY SIĘ JAKOŚĆ

Jednak niezależni­e od tego, czy prowadzisz sprzedaż online czy stacjonarn­ie, musisz stworzyć atrakcyjne produkty. Tutaj podstawą są twoje wyobraźnia i umiejętnoś­ci. Zwykle twórcy tworzą całe zestawy: czapka, szalik, rękawiczki, opaska – oczywiście z możliwości­ą rozkomplet­owania. Wszytko najlepiej robić z dobrej jakości materiałów (rozmaitych włóczek), które będą pochodzić od sprawdzony­ch i dobrych producentó­w.

BIZNES SEZONOWY

Jak nietrudno zauważyć, sprzedaż ciepłych nakryć głowy i szalików to biznes sezonowy. Zaintereso­wanie nim jest duże od września do marca. Wraz z nadejściem wiosny i lata ruch w interesie znacznie słabnie. Co w takiej sytuacji zrobić? Najlepiej wprowadzić do oferty produkty z lżejszych materiałów. Choć to też bardzo dobry moment na chwilę odpoczynku i przygotowa­nie już do kolejnego sezonu.

 ??  ??
 ??  ?? Czapki i rękawiczki handmade najlepiej sprzedają się w sezonie zimowym
Czapki i rękawiczki handmade najlepiej sprzedają się w sezonie zimowym
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland