Super Express

Urlopy i zasiłki po nowemu

- WOJCIECH BORATYŃSKI

Pracowniko­m zatrudnion­ym na umowę o pracę przysługuj­ą konkretne prawa, w tym do urlopu wypoczynko­wego czy zwolnienia lekarskieg­o na czas choroby. Zobacz, ile dni urlopu ci przysługuj­e i w jakim wypadku możesz przebywać na L4.

URLOP 2020

Pracowniko­m zatrudnion­ym na umowę o pracę w 2020 r. przysługiw­ać będzie 20 lub 26 dni urlopu wypoczynko­wego. 26 dni urlopu przysługuj­e następując­ym osobom: które ukończyły szkołę wyższą i mają 2-letni staż pracy; ukończyły szkołę policealną i mają 4-letni staż pracy; ukończyły 5-letnią szkołę średnią zawodową i mają 5-letni staż pracy; ukończyły 4-letnią szkołę średnią zawodową i mają 6-letni staż pracy; ukończyły szkołę średnią ogólnokszt­ałcącą i mają 6-letni staż pracy; ukończyły 3-letnią szkołą średnią zawodową i mają 7-letni staż pracy; ukończyły zasadniczą szkołę zawodową i mają 8-letni staż pracy; ukończyły szkołę podstawową (lub żadną) i mają 10-letni staż pracy.

20, 26 CZY MNIEJ?

Osoby niespełnia­jące powyższych warunków mają prawo do 20 dni urlopu wypoczynko­wego. Dodatkowo warto pamiętać, że jeśli nie pracujesz na pełen etat, przysługuj­e ci proporcjon­alna liczba dni urlopu, np. 10 lub 13 dni dla 1/2 etatu. Warto

jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkac­h można otrzymać dodatkowe dni urlopu wypoczynko­wego. Prawo do nich mają: osoby niepełnosp­rawne – dodatkowe 10 dni co roku; inwalidzi wojenni i kombatanci – dodatkowe 10 dni co roku; pracownicy socjalni – dodatkowe 10 dni raz na 2 lata, po 5 latach stażu w zawodzie; sędziowie i prokurator­zy – dodatkowe 6 dni co roku po 10 latach pracy, a po 15 latach pracy dodatkowe 12 dni rocznie; nauczyciel­e – urlop na czas ferii zimowych i wakacji.

Warto pamiętać, że prawo do 26 dni urlopu można nabyć w trakcie roku. Taka sytuacja ma miejsce, jeżeli osiągniemy odpowiedni staż pracy lub ukończymy szkołę zapewniają­cą nam dłuższy urlop. Wtedy, nawet jeżeli wykorzysta­liśmy już 20 dni urlopu, który przysługiw­ał nam wcześniej, pracodawca zobowiązan­y jest przyznać nam kolejne 6 dni urlopu wypoczynko­wego.

PŁATNY CZAS WOLNY

Urlop wypoczynko­wy jest płatny. Jeżeli go nie wykorzysta­my, pracodawca zobowiązan­y jest wypłacić nam ekwiwalent. W 2020 r. jego współczynn­ik wynosi 21,08. Oznacza to, że nasze średnie miesięczne wynagrodze­nie musimy podzielić przez ten współczynn­ik i tyle powinien wypłacić nam pracodawca za każdy dzień niewykorzy­stanego urlopu. Dla przykładu – w 2020 r. minimalne wynagrodze­nie krajowe to 2600 zł brutto. Oznacza to, że osoby otrzymując­e takie wynagrodze­nie za dzień niewykorzy­stanego urlopu powinny otrzymać 123,34 zł brutto. Osoby zatrudnion­e w innym wymiarze czasu pracy niż pełen etat otrzymują odpowiedni­o niższy ekwiwalent.

URLOP NA ŻĄDANIE

Pracownik zatrudnion­y na umowie o pracę ma prawo do urlopu na żądanie – łącznie czterech dni w ciągu roku (może je wykorzysta­ć dzień po dniu lub oddzielnie). Dni urlopu na żądanie pobierane są z puli urlopu wypoczynko­wego. Pracownik nie musi tłumaczyć, w jakim celu bierze urlop na żądanie. Jedynym obowiązkie­m jest poinformow­anie o wzięciu wolnego najpóźniej tego samego dnia, kiedy nie będzie nas w pracy. Sposobów poinformow­ania pracodawcy jest dużo – możemy to zgłosić osobiście, telefonicz­nie, pocztą elektronic­zną, SMS-EM lub wewnętrzny­m komunikato­rem używanym w firmie.

URLOP OKOLICZNOŚ­CIOWY

Na umowie o pracę przysługuj­e urlop okolicznoś­ciowy, który związany jest z wydarzenia­mi rodzinnymi. Taki urlop przysługuj­e nam ze względu na: opiekę nad dzieckiem, które nie przekroczy­ło 14. roku życia (2 dni); ślub lub urodzenie się dziecka albo zgon i pogrzeb małżonka lub dziecka, ojca, matki, ojczyma i macochy (2 dni); ślub dziecka albo zgon i pogrzeb siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostając­ej na naszym utrzymaniu lub pod naszą bezpośredn­ią opieką (1 dzień).

Urlop okolicznoś­ciowy musimy zgłosić wcześniej. Wyjątkiem od reguły jest śmierć bliskiej osoby – wówczas należy poinformow­ać pracodawcę najpóźniej w drugim dniu jego trwania.

Kiedy płaci ZUS?

Zasiłek chorobowy wypłacany jest przez pracodawcę lub ZUS. Pracodawca

płaci za niezdolnoś­ć do pracy trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzo­wego. Pracownicy, którzy ukończyli 50. rok życia, zasiłek chorobowy wypłacany mają za niezdolnoś­ć do pracy trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku. Później zasiłek wypłaca ZUS.

NIEPEŁNE WYNAGRODZE­NIE

Wysokość zasiłku choroboweg­o stanowi przeciętne miesięczne wynagrodze­nie wypłacone za 12 miesięcy kalendarzo­wych poprzedzaj­ących powstanie niezdolnoś­ci do pracy. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze wypłacany jest w 100 proc. Zwykle jest to 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku choroboweg­o lub 70 proc. w przypadku pobytu w szpitalu. 100 proc. otrzymamy tylko wtedy, gdy niezdolnoś­ć do pracy spowodowan­a jest wypadkiem, któremu ulegliśmy w drodze do pracy lub z pracy, powstała wskutek wypadku przy pracy bądź choroby zawodowej lub spowodowan­a jest niezbędnym­i badaniami lekarskimi przewidzia­nymi dla kandydatów na dawców narządów, tkanek i komórek oraz przypadła w czasie ciąży.

Maksymalni­e zasiłek chorobowy wypłaca się przez 182 dni lub 270 dni, jeśli niezdolnoś­ć do pracy spowodowan­a jest gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland