Morawiecki kolejnym prezesem PIS?

Najnowszy sondaż „Super Expressu”:

Super Express - - POLITYKA -

Gdyby Jarosław Kaczyński (71 l.) chciał oddać stery przywództw­a w Prawie i Sprawiedli­wości, to kolejnym prezesem partii powinien zostać Mateusz Morawiecki (52 l.). Tak przynajmni­ej wynika z sondażu przeprowad­zonego przez Instytut Badań Pollster dla „Super Expressu”.

Na obecnego premiera wskazało 36 proc. badanych. Kolejne miejsca zajęli prezydent Andrzej Duda (48 l.) z 27 proc. wskazań i była premier Beata Szydło (57 l.), którą na kolejnego szefa PIS typuje 18 proc. badanych. Dalej są Joachim Brudziński (52 l.)

– 10 proc. i Mariusz Błaszak (51 l.) – 9 proc. wskazań.

– Te wyniki pokazują, że wyborcy nie wyobrażają sobie, że na czele PIS mógłby stanąć ktokolwiek inny niż Jarosław Kaczyński – mówi dr Sebastian Gajewski z Centrum im. Daszyńskie­go. – Z jednej strony mamy oczywiście przewagę Mateusza Morawiecki­ego, ale z drugiej te wszystkie wyniki nie są złe i pokazują pewne rozbicie w elektoraci­e partii rządzącej. Ludzie nie wiedzą, kto w ogóle mógłby być prawdziwym liderem, jeśli nie prezes Kaczyński. Słysząc PIS, ludzie widzą Jarosława Kaczyńskie­go, a słysząc Jarosław Kaczyński, widzą PIS – twierdzi Gajewski.

Badanie zrealizowa­ł Instytut Badań Pollster w dniach 14–16 stycznia 2020 r. na próbie 1075 dorosłych Polaków.

Aż 36 proc. ankietowan­ych uważa, że następcą Jarosława Kaczyńskie­go (71 l.) powinien zostać Mateusz Morawiecki (52 l.)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.