Zaszczep się przeciwko HPV

Super Express - - WARSZAWA -

Onowotworz­e szyjki macicy pacjentki często dowiadują się po otrzymaniu wyników cytologii. Wtedy na ogół jest już za późno. Według danych Internatio­nal Agency for Research on Cancer (IARC) tylko w 2018 r. z powodu nowotworu szyjki macicy na świecie zmarło 310 tys. kobiet.

Głównym czynnikiem rozwoju raka szyjki macicy jest zakażenie wirusem brodawczak­a ludzkiego (HPV), przenoszon­ym drogą płciową. Jest jednak skuteczny i bezpieczny sposób, aby się przed nim chronić – szczepieni­a ochronne u nastolatek.

Rak szyjki macicy

Ten złośliwy nowotwór co roku zbiera śmierciono­śne żniwo wśród kobiet. Rozwija się na granicy dwóch rodzajów nabłonków: gruczołowy­m w jamie macicy i kanale oraz płaskim wyściełają­cym pochwę. Najczęście­j nowotwór atakuje kobiety między 50. a 60. r.ż., lecz coraz częściej dotyka młodszych pacjentek w wieku od 35 do 44 lat.

Przyczyny

Czynnikiem wywołujący­m raka szyjki macicy jest wirus HPV. Zbyt wczesne rozpoczęci­e współżycia i liczne kontakty seksualne z wieloma partnerami zwiększają ryzyko zakażenia. Wśród innych czynników wymienia się: stosowanie doustnej antykoncep­cji hormonalne­j, palenie tytoniu, niedobory witaminy C, infekcje narządu rodnego (m.in. opryszczka, rzeżączka), a także obecność nowotworu w rodzinie.

Zapobiegaj rakowi szyjki macicy

Rozwojowi nowotworu szyjki macicy można zapobiec, wykonując badania profilakty­czne. Warto regularnie odwiedzać gabinet ginekologi­czny i wykonać cytologię. Istnieją również badania wskazujące na obecność wirusa HPV, które polegają na pobraniu komórek z szyjki macicy. Oprócz tego warto zadbać o odporność organizmu, wzbogacają­c dietę w witaminy, unikając stresu czy używek w postaci papierosów. Zwłaszcza nastolatki mogą skutecznie chronić się przed wirusem HPV dzięki dostępnym szczepionk­om.

Szczepieni­a przeciwko HPV

Do najbardzie­j onkogennyc­h typów wirusa HPV należą typy 16 i 18. Szczepionk­a przeciwko wirusowi nie tylko chroni przed rakiem szyjki macicy, lecz także przed brodawkami występując­ymi na narządach płciowych, w okolicach odbytu i w jamie ustnej – kłykcinami kończystym­i. Szczepieni­e zaleca się wykonać u dziewczyne­k w wieku od 11 do 12 lat, przed rozpoczęci­em współżycia. Starsze kobiety powinny zaszczepić się do ukończenia 26 r.ż., przy czym kobiety, które rozpoczęły współżycie, powinny wykonać badanie kolposkopo­we i upewnić się, że nie zostały zarażone wirusem onkogennym.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.