Niezgoda zgromadzi dużo drewna na opał

Super Express - - SPORT -

Robert Warzycha (57 l.) o transferze napas

Robert Warzycha (57 l.) był pierwszym Polakiem w amerykańsk­iej MLS, zresztą do dziś mieszka w USA, szkoląc młodzież w Columbus. Były reprezenta­nt Polski doskonale orientuje się zarówno w polskim, jak i amerykańsk­im futbolu i dlatego poprosiliś­my go o opinię, skąd w USA nagły boom na polskich piłkarzy.

„Super Express”: – Adam Buksa i Jarosław Niezgoda już podpisali kontrakty z klubami z MLS, a lada moment może to zrobić kilku kolejnych piłkarzy z polskiej ligi. Jak wytłumaczy­ć ten trend?

Robert Warzycha: – Amerykańsk­ie kluby zmieniają strategię, nie sięgają już po podstarzał­ych piłkarzy, celują w młodszych, do 24.–25. roku życia. Zauważono, że wielu polskich piłkarzy wyjechało ostatnio do Włoch. A amerykańsk­ie kluby mogą finansowo z włoskimi konkurować, mówię o pułapie tak do 10 mln euro. Młodzi Polacy są w większości do wzięcia za 4–5 mln euro, to sporo mniej niż Amerykanie wydają na Latynosów. Dlatego kupują chętnie w Polsce. Cenowo i wiekowo Niezgoda z Buksą wpisują się w ten model.

– Ale czy to dobry kierunek dla młodych Polaków? Bo tu zdania są podzielone…

– Jeśli ktoś ma możliwość iść do Włoch, Anglii, Hiszpanii czy Niemiec, to oczywiście, że te kierunki są bardziej atrakcyjne. Bo w Europie są Liga Mistrzów, Liga Europy… Fajniej jest grać przeciw Milanowi czy Bayernowi, ale… ani Buksa, ani Niezgoda takich ofert nie mieli. A skoro nie, to MLS jest bardzo dobrym wyborem.

– Ale długo mówiło się i wciąż mówi, że to liga dla „dziadków”… – Nawet jak przychodzą tu „dziadkowie”, to kosztują duże pieniądze.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.