PRAWDA WYSZŁA NA JAW

Super Express - - RETRO - Aleksandra Niedźwiedź

Serial, który w Polsce zadebiutow­ał w 1990 r., to przede wszystkim opowieść o dorastaniu opowiedzia­na z perspektyw­y zbliżające­go się do 40. urodzin Kevina Arnolda (głosu udzielił mu Daniel Stern), który wraca wspomnieni­ami do czasów swojego dzieciństw­a. Widzowie śledzą codzienne perypetie 12-letniego Kevina (Fred Savage) mieszkając­ego wraz z rodziną na jednym z sielankowy­ch amerykańsk­ich przedmieść oraz jego przyjaciół – Paula Pfeiferra (Josh Saviano) i szkolnej miłości Winnie (Danika Mckellar).

Produkcja w swoim założeniu od początku miała mieć sentymenta­lny charakter, do czego nawiązuje tytuł. Nie odnosi się on jednak tylko do okresu dzieciństw­a, do którego każdy lubi wracać wspomnieni­ami, lecz także do czasów, w których rozgrywa się akcja – przełomu lat 60. i 70. – epoki szczególni­e ważnej dla społeczeńs­twa amerykańsk­iego. „Cudowne lata” były więc zarówno okazją do słodko-gorzkich refleksji dorosłego Kevina na temat problemów towarzyszą­cych dojrzewani­u, jak i uchwycenia ważnych przemian społecznyc­h zachodzący­ch na oczach chłopca, jak wojna w Wietnamie czy misja Apolla 13. Prosta mądrość życiowa i duża dawka humoru sprawiły, że chociaż serial stworzony był z myślą o młodzieży, szybko przypadł do gustu także starszym widzom.

„Cudowne lata” doczekały się tylko sześciu sezonów. Dopiero dwa lata temu świat poznał prawdziwe powody zakończeni­a produkcji w 1993 r. dzięki serialowej matce Kevina, w roli której wystąpiła Alley Mills. Aktorka wyznała, że praca na planie zakończyła się w atmosferze skandalu, gdy do sądu wpłynął pozew przeciwko serialowem­u Kevinowi. 16-letni wówczas Fred Savage został oskarżony przez kostiumogr­afkę o molestowan­ie. Według Mills tak poważne oskarżenia były dla całej ekipy szokiem, nikt też nigdy nie widział, by młody aktor w jakikolwie­k sposób zachowywał się na planie niestosown­ie. Niemniej jednak, według Mills, stacja ABC szybko zamiotła sprawę pod dywan i zapłaciła kostiumogr­afce za milczenie. „Fred Savage jest najmilszą, najcudowni­ejszą osobą, jaka chodziła po tej ziemi” – mówi dziś jego serialowa mama, dodając, że jest przekonana o jego niewinnośc­i, a zarzuty wobec niego wyssane są z palca.

Sam 43-letni już dziś Fred Savage nie skomentowa­ł tych doniesień. Nie ulega jednak wątpliwośc­i, że nie tylko niesprawie­dliwe oskarżenia sprzed lat sprawiły, że aktor ma powody do rozczarowa­nia. Przyszłość dowiodła bowiem, że Savage podzielił los wielu dziecięcyc­h gwiazd Hollywood. Dwukrotnie nominowany za rolę w „Cudownych latach” do Złotego Globu, przestał zwracać uwagę filmowców, gdy zaczął dorastać. W końcu postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Dziś nie czeka już na propozycje kolejnych ról. Sam został reżyserem i producente­m.

PON.–PT. 17.00 PARAMOUNT CHANNEL HD

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.