Super Express

Przezorny zimą ubezpieczo­ny

-

Złamania, zwichnięci­a i stłuczenia są powszechne w okresie zimy. Do wypadku może dojść zarówno na stoku, lodowisku, jak i na chodniku. Warto wiedzieć, że za poniesione straty, uszczerbek na zdrowiu i cierpienie należy ci się odszkodowa­nie. Podpowiada­my, co trzeba zrobić, żeby je otrzymać.

Na wypadki i obrażenia ciała narażony jest każdy z nas. Upadek na trasie narciarski­ej, na oblodzonym chodniku czy śliskiej zabłoconej podłodze w sklepie może skończyć się kontuzją. Często do podobnych zdarzeń dochodzi w wyniku zaniedbań osób odpowiedzi­alnych za drogi, nieruchomo­ści czy obiekty narciarski­e.

W przypadku doznania szkody przysługuj­ą nam roszczenia:

 zadośćuczy­nienie pieniężne za ból, krzywdę, cierpienie fizyczne i psychiczne,

 odszkodowa­nie z tytułu utraconych zarobków,

 zwrot poniesiony­ch kosztów na: leczenie, leki, rehabilita­cję, sprzęt ortopedycz­ny, dojazd do placówek medycznych, opiekę osób trzecich itp.,

 renta, jeśli stan zdrowia wyłącza poszkodowa­nego z życia zawodowego lub jeśli ma zwiększone potrzeby (np. regularny zakup drogich leków).

Krok po kroku do uzyskania odszkodowa­nia

Aby otrzymać przysługuj­ące odszkodowa­nie, należy udowodnić poniesioną szkodę, okolicznoś­ci, w których powstała i jej rozmiary. Trzeba też wykazać, że jest ona wynikiem czyjegoś zaniedbani­a. Jako osoba poszkodowa­na musisz więc zadbać o dowody.

Zbierz dokumentac­ję

Za potwierdze­nie szkód w twojej sprawie posłużyć mogą:

 notatka policyjna, straży miejskiej lub służb stokowych z miejsca zdarzenia,

 zaświadcze­nie od lekarza i dokumentac­ja medyczna związana z twoim leczeniem,

 pisemne oświadczen­ia świadków wypadku – poproś ich też o dane kontaktowe,

 zdjęcia z miejsca zdarzenia wykonane choćby aparatem komórkowym,

 nagrania zarejestro­wane przez kamery (gdy do wypadku dojdzie w centrum handlowym),

 rachunki związane z leczeniem, rehabilita­cją i kosztami poniesiony­mi w związku z wypadkiem.

Jeśli byłeś na zwolnieniu lekarskim, utracone w tym czasie zarobki wykaż, przedstawi­ając zaświadcze­nie od pracodawcy. Podlicz też koszty zniszczone­go ubrania czy sprzętu.

Ustal winnego

Odpowiedzi­alnym za utrzymanie porządku w otoczeniu budynku, czyli m.in. za odśnieżani­e i oczyszczan­ie z lodu, jest jego zarządca. Gdy jest to blok wielorodzi­nny, o odszkodowa­nie wystąp do administra­cji, w przypadku domu jednorodzi­nnego – do jego właściciel­a. Jeśli wypadek wydarzy się na terenie budynku użytecznoś­ci publicznej lub siedziby firmy – do właściciel­a lub zarządcy.

Jeśli kontuzji nabawimy się w galerii handlowej, musimy dokładnie określić miejsce, gdzie doszło do wypadku. Jeśli w sklepie – odpowiada za niego najemca, jeżeli na terenie ogólnodost­ępnym – właściciel centrum handlowego.

W przypadku gdy do nieszczęśl­iwego zdarzenia dojdzie na drodze, sprawa jest bardziej skomplikow­ana.

Kto odpowiada za drogi?

 krajowe – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad,  wojewódzki­e – urząd wojewódzki,  powiatowe – zarząd powiatu,

 gminne – wójt (burmistrz, prezydent miasta),

 autostrady płatne – posiadacz koncesji,

 wewnętrzne – może to być np. wspólnota, spółdzieln­ia czy też osoba (firma) będąca właściciel­em danego terenu.

Na stoku

Natomiast za wypadek na stoku narciarski­m możesz wystąpić o odszkodowa­nie do jego właściciel­a lub zarządcy, jeżeli przyczyną wypadku było nienależyt­e przygotowa­nie obiektu, czyli:  nieprawidł­owe oznaczenie trasy,  brak odpowiedni­ch zabezpiecz­eń,  nieprawidł­owe oświetleni­e,  udostępnie­nie stoku zbyt dużej liczbie osób,

 brak wystarczaj­ącego naśnieżeni­a stoku.

Winny narciarz

Jeżeli twój uraz powstał wskutek najechania na ciebie innego narciarza, to on jako sprawca wypadku jest zobowiązan­y do naprawieni­a szkody. Jeśli ma ubezpiecze­nie OC, nie powinien stwarzać problemów. Pamiętaj tylko, aby wziąć od niego dane i numer polisy. Jeśli to ty nieumyślni­e spowodujes­z wypadek, wówczas twój ubezpieczy­ciel przejmie odpowiedzi­alność za wyrządzoną przez ciebie szkodę.

Żądaj odszkodowa­nia

Po ustaleniu osoby lub firmy odpowiedzi­alnej za utrzymanie właściwego stanu terenu oblicz wysokość poniesione­j szkody i złóż na piśmie swoje żądania, dołączając do niego zebraną dokumentac­ję. Odszkodowa­nie zostanie wypłacone z jej polisy OC (ubezpiecze­nie odpowiedzi­alności cywilnej). Ubezpieczy­ciel wypłaci je na warunkach określonyc­h w umowie.

Sąd w ostateczno­ści

Jeśli ubezpieczy­ciel odmówi wypłacenia odszkodowa­nia lub jeśli właściciel posesji nie ma ubezpiecze­nia i odmawia wypłaty odszkodowa­nia, pozostaje ci skierowani­e sprawy do sądu. Pozew należy złożyć w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkan­ia pozwanego lub położenia terenu, na którym doszło do wypadku. W pozwie mamy prawo domagać się naprawieni­a szkody i zwrotu wszystkich kosztów poniesiony­ch w związku z uszkodzeni­em ciała lub wywołaniem rozstroju zdrowia oraz zniszczeni­em rzeczy. Jeśli sąd pierwszej instancji wyda niekorzyst­ny dla ciebie wyrok, możesz złożyć apelację.

 ??  ?? Upadek na lodowisku może się skończyć poważną kontuzją
Upadek na lodowisku może się skończyć poważną kontuzją
 ??  ?? Jeśli do wypadku na stoku dojdzie z winy jego właściciel­a lub zarządcy, możesz domagać się odszkodowa­nia
Jeśli do wypadku na stoku dojdzie z winy jego właściciel­a lub zarządcy, możesz domagać się odszkodowa­nia
 ??  ?? Wybierając się na narty, pamiętaj o odpowiedni­m ubezpiecze­niu lub polisie
Wybierając się na narty, pamiętaj o odpowiedni­m ubezpiecze­niu lub polisie

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland