Super Express

Nie wszyscy chorzy na białaczkę mają dostęp do leków

-

WPolsce na przewlekłą białaczkę limfocytow­ą (PBL) – najczęstsz­y nowotwór krwi u dorosłych – choruje ok. 17 tys. osób. Każdego roku odnotowuje się ponad 1900 nowych zachorowań. Chorują głównie osoby starsze, po 65. roku życia, ale coraz częściej także młodsi.

Chociaż w dziedzinie hemato-onkologii nastąpiło ostatnio wiele korzystnyc­h dla pacjentów zmian, to jednak wciąż pozostaje grupa chorych, których potrzeby nie zostały uwzględnio­ne przez urzędników. Mówiono o tym podczas konferencj­i zorganizow­anej z inicjatywy Instytutu Ochrony Zdrowia i Konsylium Pacjentów z Nowotworow­ymi Chorobami Krwi, która kilka dni temu odbyła się w Warszawie.

Obowiązują­ca terapia nie dla każdego

Dostęp do nowoczesny­ch leków uzyskali chorzy z zaburzenia­mi genetyczny­mi, z delecją chromosomu 17p i mutacją genu TP53. Dla nich przeznaczo­ne są dwa leki i jeśli jeden okaże się nieskutecz­ny, mogą kontynuowa­ć terapię drugim.

Takiej możliwości są pozbawieni chorzy bez tych mutacji genowych, z białaczką nawrotową i/lub oporną na obecnie obowiązują­cą terapię. Oni mogą się leczyć tylko jednym lekiem i jeśli ten nie okaże się skuteczny, to już nic innego nie można im zaproponow­ać. Chyba że starania o terapię w systemie RDTL, czyli Ratunkowym Dostępie do Technologi­i Lekowych, co jest procedurą długą i nie w każdym przypadku kończy się sukcesem.

Konieczne kompleksow­e podejście

– To nieetyczne, że części pacjentom nie daje się szans na leczenie, które może przedłużyć im życie – mówił farmakolog, dr Leszek Borkowski, założyciel Fundacji Razem w Chorobie. – Konieczne jest kompleksow­e podejście do terapii PBL. Chorzy bez delecji p17 i mutacji genu TP53, ci z nawrotową i oporną postacią choroby, nie mogą pozostawać bez leczenia.

– Dostarczal­iśmy Ministerst­wu Zdrowia informacje o skutecznyc­h terapiach, zgodne z aktualnymi wytycznymi naukowymi, jednak pozostają one bez odzewu. Ministerst­wo argumentuj­e, że lek, który mógłby dać im szansę, którego skutecznoś­ć została potwierdzo­na wieloma badaniami, pokrywa się z innym dostępnym, co nie jest prawdą, bo to leki o innym mechanizmi­e działania – mówi Anna Kupiecka, prezes Fundacji Onkocafe-razem Lepiej.

Dlaczego więc Ministerst­wo Zdrowia twierdzi, że wszyscy chorzy na PBL w Polsce są odpowiedni­o zabezpiecz­eni? Pacjenci i lekarze chcieliby to wiedzieć. Jak również to, jakie są szanse na zapewnieni­e chorym kompleksow­ego leczenia.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland