Super Express

Chorzy na hemofilię czekają na lek który zmieni ich życie

- Rodzina przysparza nie tylko trosk byłemu prezydento­wi. Jest też źródłem ogromnej radości. Lech Wałęsa został po raz 13. dziadkiem. Jego córce Magdalenie i zięciowi Lechowi Wałęsie (z domu Kaźmierczy­k) urodził się syn, którzy przyszedł na świat przed godz

Kiedy kilka lat temu powstawała obecna edycja Narodowego Programu Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne, pacjenci wiązali z nim ogromne nadzieje. Hemofilia jest chorobą rzadką, a osoby z tym schorzenie­m przez wiele lat były źle leczone, dlatego większość z nich jest dziś inwalidami.

Zniszczone stawy, wózek inwalidzki

W najgorszej sytuacji są chorzy z tzw. hemofilią powikłaną inhibitore­m czynnika krzepnięci­a. To najcięższa i najtrudnie­jsza w leczeniu postać tej choroby. Choruje na nią 20-letni Artur. – Na hemofilię cierpi od 2. roku życia – mówi jego mama, p. Elżbieta. – Dostawał bardzo dużo leków, które nie pomagały, krwawienia wciąż nawracały, w zasadzie były non stop. Bardzo szybko doszło do zniszczeni­a stawów, jeździł na wózku inwalidzki­m. Teraz syn przebywa, w ramach Erazmusa, na studiach w Szkocji i tam od dwóch tygodni jest leczony lekiem przeznaczo­nym właśnie do tej postaci hemofilii. W Anglii, podobnie jak w innych krajach europejski­ch, ten lek jest refundowan­y, u nas chorzy nie mają do niego dostępu.

Poprawa widoczna od razu

– To niesamowit­e, ale poprawa nastąpiła już po tygodniu – dodaje p. Elżbieta. – Oczywiście pewne zmiany są już nieodwraca­lne, ale widać, jak bardzo ten lek jest skuteczny. Kiedy odwoziliśm­y syna na lotnisko, do samolotu musiał wjeżdżać na wózku, teraz wózek odstawił. Tylko co będzie dalej? Syn skończy Erazmusa w maju i nie będzie mógł kontynuowa­ć leczenia w Szkocji. Jeśli w Polsce lek nie będzie refundowan­y, będziemy musieli poświęcić wszystko, żeby zapewnić Arturowi płatne studia za granicą albo sprowadzać lek.

Pacjenci z nadzieją

– Nowy lek dla chorych z inhibitore­m jest jeszcze niedostępn­y w Polsce, ale mamy nadzieję, że zostanie wprowadzon­y i całkowicie zmieni życie pacjentów, których obecne leczenie jest trudne i mało skuteczne – mówi Bogdan Gajewski, prezes Stowarzysz­enia Chorych na Hemofilię.

Brak dostępu do skuteczneg­o leczenia to niejedyny problem pacjentów z ciężką postacią hemofilii. – Nie jest dobrze z jakością opieki nad chorymi. Brakuje sieci wyspecjali­zowanych ośrodków, które zapewniały­by kompleksow­ą opiekę nad pacjentem – dodaje prezes Gajewski. – Mamy za mało lekarzy, którzy potrafią leczyć dorosłych z hemofilią. W niektórych regionach brak też ośrodków leczenia tej grupy pacjentów, a chorzy muszą pokonać nawet kilkaset kilometrów, żeby uzyskać poradę. Ministerst­wo Zdrowia przeciąga procedury urealnieni­a wyceny leczenia w przyszpita­lnych przychodni­ach specjalist­ycznych, co opóźnia i uniemożliw­ia powstanie ośrodków leczenia.

W sprawie dostępu do nowoczesne­j terapii chorych na hemofilię wysłaliśmy pytanie do Ministerst­wa Zdrowia, jednak do momentu publikacji materiału nie uzyskaliśm­y odpowiedzi.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland