Posłowie zdecydują o trzynastej emeryturze

Super Express - - PIERWSZA STRONA - ABR, DG

WTOREK

Kwietniowa wypłata 981 zł dla każdego emeryta i rencisty zawisła na włosku, ponieważ Senat nie zgodził się na przyjęty sposób sfinansowa­nia nowego świadczeni­a. Teraz senacką poprawkę musi odrzucić Sejm. Posłowie mają na to mało czasu, ale zarzekają się: trzynastka będzie wypłacona!

W minionym tygodniu Senat przyjął dwie bardzo ważne dla każdego seniora ustawy. Pierwsza podwyższa świadczeni­a wypłacane przez ZUS o minimum 57 zł. Druga wprowadza nowy, coroczny dodatek dla emerytów i rencistów – trzynastkę. Problem w tym, że senatorowi­e przyjęli ustawę o trzynastka­ch, ale z poprawkami. Najważniej­sza polegała na odrzuceniu sposobu sfinansowa­nia dodatku. Autorzy ustawy chcieli, żeby pieniądze pochodziły z Funduszu Solidarnoś­ciowego. Senat uznał zaś, że fundusz ma służyć niepełnosp­rawnym, a nie emerytom. Ustawa wróciła do Sejmu. Czy posłowie zdążą

odrzucić poprawki i ustanowić trzynastki? – Jesteśmy w blokach startowych. Nie pozwolimy, żeby cokolwiek miało przeszkodz­ić w wypłacie świadczeń. Na wtorek zaplanowan­o posiedzeni­e sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, na której pojawi się dodatkowy punkt – sprawa trzynastek – mówi Anita Czerwińska (50 l.), posłanka PIS.

Gotowość do podjęcia tematu potwierdza szefowa komisji.– Na jutrzejszy­m posiedzeni­u zajmiemy się tematem poprawek – podkreśla Urszula Rusecka (54 l.) z PIS. Ważną deklarację złożył też rzecznik rządu Piotr Müller (31 l.). – Już niedługo pieniądze trafią na konta emerytów – przekonuje.

PIENIĄDZE TRAFIĄ DO EMERYTÓW

PIOTR MÜLLER (31 l.), RZECZNIK RZĄDU:

– 13. emerytura będzie wypłacona pomimo poprawek zgłoszonyc­h przez Senat. PIS ma większość w Sejmie, która zapewni ich skuteczne odrzucenie.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.