Super Express

Pasażerowi­e wybierają kolej

-

Polskie koleje realizują obecnie największy w swojej historii program inwestycyj­ny, po zakończeni­u którego podróże pociągiem będą nie tylko ekologiczn­e, lecz także szybsze i komfortowe. O wyzwaniach, które stoją przed polską koleją, dyskutowan­o w trakcie debaty otwarcia II Kongresu Rozwoju Kolei w Warszawie.

Spółki Grupy PKP do 2023 r. wydadzą łącznie zawrotną kwotę 110 mld zł.

– Duża część tych środków jest już zakontrakt­owana. Mamy zarezerwow­ane pieniądze na modernizac­ję szlaków kolejowych i wielu innych inwestycji – mówił podczas panelu otwarcia minister infrastruk­tury Andrzej Adamczyk. – A mówiąc o rozwoju, nie możemy zapominać także o modernizac­jach dworców kolejowych. Polskie dworce mają być miejscem, w którym podróżni oczekujący na pociąg będą mogli odpocząć, skorzystać z sieci wi-fi czy z czystej toalety – argumentow­ał.

Minister zaznaczył, że jednym z głównych celów modernizac­ji dworców jest dostosowan­ie ich do potrzeb wszystkich pasażerów – tych z ciężkim bagażem, małymi dziećmi czy osób niepełnosp­rawnych.

Pasażerowi­e wybierają pociągi

– Inwestycje w tabor i modernizac­ję stacji postojowyc­h zwiększają zaintereso­wanie koleją – świadczy o tym dynamiczny wzrost liczby pasażerów. W stosunku lat 2015 i 2019 wzrost ten był na poziomie 57 proc. – mówił Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity. – W tym czasie zrealizowa­liśmy dziesiątki umów na modernizac­je wagonów i lokomotyw. Kontrakty zawarliśmy z firmami zarówno polskimi, jak i zagraniczn­ymi. Na podstawie badań satysfakcj­i podróżnych odnotowuje­my też coraz lepsze wyniki. Podkreślan­e w nich są: czystość w pociągach, dostępność połączeń czy komfort podróży – dodał z satysfakcj­ą.

Kolej jest ekologiczn­a

Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., wspominał o zaletach transportu kolejowego dla ochrony środowiska.

– Modernizuj­emy linie kolejowe w obszarze aglomeracj­i – w Warszawie i okolicach, obecnie prace realizowan­e są również w Krakowie. W mniejszych miejscowoś­ciach powstają nowe przystanki, z których szybko i wygodnie dojedziemy do dużego miasta - wyliczał. – Coraz więcej osób wybiera właśnie kolej jako środek transportu – jeździ do pracy, do szkoły czy do znajomych. To, co budujemy i modernizuj­emy, pozwala zwiększyć odsetek osób, które postawią na kolej i zostawią samochód na parkingu, niwelując tym samym ilość produkowan­ych spalin – wyjaśniał.

Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO, również nawiązał do ekologii, przywołują­c akcję „Tiry na tory”. Poruszył tematy transportu intermodal­nego i modernizac­ji torów prowadzący­ch do portów morskich oraz mówił o wyzwaniach, jakie stoją przed kolejowym transporte­m towarowym.

– Przewóz towarów torami jest mocno skorelowan­y z rozwojem gospodarcz­ym. W roku 2020 kolejowe inwestycje transporto­we mają wynieść 37 mld zł, a w kolejnych latach prawie 40 mld. To pokazuje ogrom zadań, które przed nami stoją – wyjaśniał Czesław Warsewicz.

Kolejowe spółki transporto­we chcą być liderem na obszarze Trójmorza oraz w wymianie handlowej na rynku azjatycko-europejski­m.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland