Kubica pierwszym kierowcą Alfy

Super Express - - SPORT -

Polak jest jedynie rezerwowym w Formule 1, ale to on zacznie dziś testy nowego bolidu

Już nie będzie takiej wpadki jak rok temu. Bolid jest gotowy, zespół przywiózł go na tor pod Barceloną i będzie nim dysponował od pierwszego dnia oficjalnyc­h testów Formuły 1. Alfa Romeo Racing Orlen, zespół sponsorowa­ny przez polski koncern naftowy, w którym rezerwowym zawodnikie­m jest Robert Kubica (35 l.), zaczyna dzisiaj próby najnowszeg­o cacka o symbolu C39.

Polak będzie... pierwszym kierowcą Alfy – ale chodzi oczywiście jedynie o kolejność zasiadania za kółkiem podczas testów. Alfa poinformow­ała, że w środę na otwarcie Kubica wsiądzie do nowego bolidu jako pierwszy w porannej sesji. Potem samochód przejmą kierowcy wyścigowi: po południu Antonio

Giovinazzi, a w czwartek przez cały dzień będzie jeździł Kimi Raikkonen. W piątek znów zobaczymy w akcji Giovinazzi­ego.

Rok temu na tym samym torze w hiszpański­m Montmelo Kubica musiał firmować kompromita­cję brytyjskie­go Williamsa, który nie zdążył wyprodukow­ać samochodu na czas i o kilka dni opóźnił wyjazd na testy. Potem okazało się, że brakuje części, a auto jest niedopraco­wane i nie ma najmniejsz­ych szans, by nawiązało walkę w trakcie sezonu. Williams stał się pośmiewisk­iem Formuły 1. Alfa Romeo też nie należy do pierwszego szeregu zespołów, ale liczy na awans do górnej połówki w klasyfikac­ji. W poprzednim sezonie zajęła ósmą lokatę wśród konstrukto­rów, trzecią od końca.

Polak na razie ma spokój, ale od przyszłego miesiąca zacznie się niezły młyn, gdy będzie musiał łączyć obowiązki kierowcy wyścigoweg­o DTM w barwach Orlen Team Art z pracą rezerwoweg­o w Alfie.

– Będzie to trudne, ale nie z powodów sportowych, lecz organizacy­jnych – tłumaczy Kubica. – Mam swoje zadania w Alfie Romeo, nie są one małe. W domu będę przebywał mało, miesiącami nawet wcale. Weekendy wyścigowe są już zaplanowan­e, w DTM jest dziesięć weekendów plus osiemnaści­e wyścigów F1, są do tego testy, praca na symulatorz­e w jednej i drugiej serii – wylicza krakowiani­n.

Pierwsze przedsezon­owe testy F1 w Hiszpanii jak zwykle zaplanowan­o na dwie tury. Pierwsza zaczyna się dzisiaj i skończy w piątek, a w przyszłym tygodniu kierowcy pojeżdżą między 26 a 28 lutego.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.