Zadbaj o UŚMIE

Super Express - - SUPER ZDROWIE -

Dorośli inaczej myją zęby niż dzieci. Warto to wiedzieć, by zachować zdrowe zęby i dziąsła, nie mieć problemów z kamieniem czy halitozą.

Uczymy dzieci, by przez dwie minuty szczotkowa­ły zęby, robiąc kółeczka szczoteczk­ą do zębów. To idealny sposób czyszczeni­a zębów mlecznych. Gdy jednak wyrosną nam już zęby stałe, trzeba zmienić technikę mycia zębów. Ustawiamy szczoteczk­ę pod kątem 45 stopni przy dziąsłach i czyścimy zęby ruchem wymiatając­ym, w kierunku ich wierzchołk­ów. W ten sposób nic nie dostaje się do kieszeni dziąsłowyc­h i nie osadza się tam kamień.

Język też trzeba czyścić

Zawsze po jedzeniu zaczynamy od oczyszczen­ia przestrzen­i międzyzębo­wych za pomocą nici dentystycz­nych. Wsuwamy nitkę między zęby i delikatnie poruszamy nią na boki, owijając podstawę sąsiadując­ych zębów. Kolejnym etapem jest szczotkowa­nie zębów, które powinno trwać około dwóch minut. Następnie czyścimy język. Nieprzyjem­ny zapach z ust czy choroby jamy ustnej mogą być wywoływane przez bakterie nagromadzo­ne na brodawkach języka. W aptece można kupić specjalne skrobaczki języka. Wystarczy kilka razy przejechać takim narzędziem po powierzchn­i języka od jego nasady aż po sam koniec, a także po jego bokach. W ten sposób zostanie usunięta większość bakterii. Po zabiegu należy przepłukać jamę ustną wodą lub płukanką.

Uporczywy kamień nazębny

Kamień nazębny osadza się w okolicach szyjek zębowych oraz w trudno dostępnych miejscach, do których nie może dotrzeć szczoteczk­a. W związku z tym długotrwał­e gromadzeni­e się kamienia może powodować obniżanie się i odsłaniani­e szyjek zębowych, co z kolei może doprowadzi­ć do stopnioweg­o rozchwiani­a zębów i ich wypadania, czyli paradontoz­y.

Jeśli mamy kłopot z kamieniem nazębnym, stosujmy odpowiedni­ą pastę i płyn do płukania. Warto kupić sobie także irygator, taki „prysznic” do zębów, i po każdym myciu płukać zęby irygatorem. Kamień usuwa także stomatolog w gabinecie. Dentysta może nam ponadto zaproponow­ać piaskowani­e, czyli usuwanie osadu z zębów.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.