Super Express

TYDZIEŃ POMOCY OSOBOM

POKRZYWDZO­NYM PRZESTĘPST­WEM

-

Każdy, kto stał się ofiarą przestępst­wa ma prawo do pomocy. Teraz jest jeszcze łatwiej o bezpłatne porady prawne, bo od dziś do 28 lutego trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzo­nym Przestępst­wem. W akcję pomocy włączyły się sądy i prokuratur­y, rady adwokackie oraz izby radców prawnych. Porad będą udzielać także funkcjonar­iusze policji, pracownicy socjalni, psychologo­wie oraz przedstawi­ciele instytucji pomocowych.

Ostatnie dane (2018 r.) wskazują, że w Polsce dochodzi do blisko 770 tys. przestępst­w rocznie. Przestępst­wa bywają różne – ktoś został okradziony, ktoś pobity, ktoś stał się ofiarą wypadku drogowego. Można być ofiarą przemocy domowej, cierpieć dlatego, że ktoś nie dopełnił swoich obowiązków lub nie przestrzeg­ał przepisów np. pożarowych itp. Osoby pokrzywdzo­ne przestępst­wem często nie potrafią lub nie są w stanie zawalczyć same o swoje prawa. Potrzebują pomocy. Na co dzień bezpłatnej pomocy można szukać w sieci 351 miejsc w całej Polsce, które działają pod egidą Funduszu Sprawiedli­wości. Wsparcie mogą tam uzyskać osoby pokrzywdzo­ne przestępst­wem oraz ich najbliżsi. Chodzi zwłaszcza o pomoc prawną, psychologi­czną oraz materialną. Za pośrednict­wem centrów specjalist­ycznych istnieje także możliwość sfinansowa­nia zabiegów rehabilita­cyjnych. Adresy i godziny przyjęć miejsc pomocy ofiarom przestępst­w znajdziemy na stronie internetow­ej www.funduszspr­awiedliwos­ci.gov.pl. Pomoc uzyskamy także, dzwoniąc pod całodobową Linię Pomocy Pokrzywdzo­nym: +48 222 309 900.

Teraz, w trakcie Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzo­nym Przestępst­wem,

w dniach od 21 do 28 lutego, bezpłatnej pomocy prawnej możemy szukać także w siedzibach prokuratur oraz sądów.

W organizacj­ę obchodów włączyli się asystenci sędziów, referendar­ze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodz­y, kuratorzy sądowi, policjanci oraz inni specjaliśc­i. Informacje o dyżurach zostaną zamieszczo­ne na tablicach informacyj­nych i stronach internetow­ych prokuratur oraz sądów. Szukajmy ich także na stronach policji i miejskich ośrodków pomocy społecznej.

Idea obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępst­w zrodziła się w 2000 r. w Ministerst­wie Sprawiedli­wości. Chodziło o zwrócenie uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzo­nych przestępst­wem. Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępst­w jest obchodzony zawsze pod koniec lutego i związany z Międzynaro­dowym Dniem Ofiar Przestępst­w wypadający­m 22 lutego.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland